Back to Question Center
0

Semalt: En Ünlü Online Ansiklopedi Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey - Vikipedi

1 answers:

Wikipedia kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından işletilen tek çevrimiçi ansiklopedi. Bu web sitesinin toplam boyutu çok büyük! Aslında, bu yaklaşık otuz terabyte'lık bir veridir. Birçok çalışma, Wiki makalelerinin günlük olarak milyonlarca ziyaretçiyi cezbettiğini gösteriyor.

İngilizce Wiki

Semalt uzmanı Julia Vashneva, İngiliz Vikipedi'nin milyonlarca yazar tarafından yazılmış makalelerine sahip olduğunu söylüyor - best software to create business logo. Tüm bilgiler ücretsiz olarak sunulmaktadır ve Wiki, Ocak 2001'de piyasaya sürülmesinden sonra muazzam bir biçimde büyümüştür. Kasım 2001'e kadar Vikipedi'nin ana sayfasının ilk iterasyonu yayınlanmıştır. İngilizce Vikipedi, 2007'de yayınlanmış ve 2009'da yüksek kaliteli profesyoneller tarafından düzenlenmiş iki milyondan fazla makaleye sahiptir.

Wikipedia görev

Bu web sitesinin kurucusu makalelerin korunmasının zor bir görev olduğunu söylüyor çünkü Wikipedia herkese açık. Galler, en başından beri Vikipedi'ye açık bir misyon verdi: İnternetteki tüm insanlara özgür bilgi sunmak. Aynı zamanda, herkesin uyması gereken bazı kurallar ve düzenlemeler koymuştur. Sistem verimli çalışıyor ve Wikipedia şu anda dünyanın en büyük ve en güvenilir ansiklopedi.

Vikipedi yönetirken gönüllülerin rolü:

Vikipedi üzerindeki düzenleme ve yazımın büyük kısmı gönüllüler tarafından yapılır, dünyanın farklı yerlerinde yaşar. Çoğu, birinci sınıf web sitelerinin yöneticileri. Kullanıcıların çoğunluğu milyonlarca insanın Wikipedia'ı yönettiğine inanıyor ancak küçük bir topluluğun temel çalışması. Yöneticileri gönüllüdür ve internet postalama listeleriyle Vikipedi'nin yeni sayfaları ve makaleleri hakkında birbirleriyle düzenli olarak konuşmaktadırlar.

Wiki gelişmesinde uzmanların rolü

Britt ve Matei Sosyal Medyada Yapısal Farklılaşma: Adhocrasy ve Entropi başlıklı yepyeni bir kitap yazdılar. Bu kitap, Wikipedia'nın hakemli bir web sitesi haline gelmesinin yanı sıra en otantik çevrimiçi ansiklopedi olduğuna da ışık tutmaktadır.

November 29, 2017