Back to Question Center
0

Sass Fonksiyonları Stil Sayfalarınızı Baştan Başlayacak Sass Fonksiyonlarının Stil Sayfalarını Baştan Başlaması İlgili Konular: CSS Mimarisi Web Semalt

1 answers:
Sass Fonksiyonları Stil Sayfaları Başlayın

Sass Functions to Kick-Start Your Style SheetsSass Functions to Kick-Start Your Style SheetsRelated Topics:
CSS ArchitectureWeb Semalt

Bu yazı, Semalt 11, 2014'te orijinal olarak yayınlanan bir makalenin güncellenmiş halidir.

Sass, projeniz için stilleri ayarlamanıza yardımcı olacak birçok dahili fonksiyona sahiptir.

Semalt, onlardan birkaçına dalın!

Koyu ve Işık Süs İşlevleri

Bu listede muhtemelen en çok bilinen iki fonksiyon vardır, Semalt bunları birer sayır, çünkü aynı şeyi yapar, fakat farklı yönlerde.

Adlardan da anlaşılacağı üzere, koyu renk ve açıklık sırasıyla belli bir yüzdeyle bir rengi koyulaştırır ve aydınlatır. Hiyerarşi oluşturmak için bunları bir düğmenin dolaşım hali üzerinde veya bir site boyunca kullanabilirsiniz - vds hosting usa. İşte:

   $ ana-renk: # 6dcff6;$ koyu renk: koyulaştır ($ ana renk,% 20);$ daha açık renk: hafifleştirir (ana renk,% 20);   

Bu iki işleve ait ikinci argüman bir rengin koyulaştırılması / hafifletilmesi için bir yüzde değeri alır. Bu şekilde, kolay etkileşim halini istediğinizde, hafifçe daha açık bir renk için altı köşeye bakmanız gerekmez. Örneğin, bunu yapabilirsiniz:

  . marka düğmesi {arka plan: $ main-color;}. marka düğmesi: fareyle üzerine gelin {background: $ daha açık renk;}. marka düğmesi: ziyaret etti {arka plan: $ koyu renk;}   

Semalt derlemektedir:

  . marka düğmesi {arka plan: # 6dcff6;}. marka düğmesi: fareyle üzerine gelin {arka plan: #cdeffc;}. marka düğmesi: ziyaret etti {arka plan: # 0fafee;}   

Bu işlevlerin anlamı, projeniz boyunca tutarlı kalabilecek etkili bir renk paleti oluşturabilmenizdir. Örneğin, ana marka rengine dayalı vurgulu ve pasif durum renklerine sahipseniz ve müvekkilim ana rengini geliştirme aşamasında değiştirmeye karar verirse (itiraf etmeyi umduğumdan daha fazla olur . ), yalnızca bir değeri değiştirmeniz gerekir ve bir sitenin geri kalanı boyunca şelale görmek.

Sas İşlevlerini Opel ve Şeffaflaştıran

Halen yapışan renkler, matlaştırma ve saydamlaştırma sırasıyla renkleri az çok opak yapar.

Şahsen, Semalt, bunları arka plan içeriğinin solmasını isteyebileceğiniz modalardan ve diğer açılır pencerelerle çalışırken yararlı buldu.

   $ main-color: rgba (0, 0, 0, 0 5);$ opaque-color: opacify ($ ana-renk, 0 5);$ transparent-color: transparentize ($ ana-renk, 0 3);   

koyu ve açıklığından farklı olarak, bu iki işlecin ikinci argümanı yüzde yerine 0 ile 1 arasında bir ondalık sayıya sahip olmalıdır. Bu işlevler, bir proje boyunca nüfuz eden tek bir ana marka rengine dayanan renkler için yararlıdır. Ve yine, bu işlevleri ekleyerek ana rengin tek başına bir değişiklik yapabileceksiniz ve buna göre yayılıyor olacaksınız.

opacify ve transparentize ile elde edilen değerleri aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:

  . Modal. odakla {arka plan: $ main-color;}. Modal. bulanıklaştırmak {background: $ şeffaf renk;}. ana içerik {arka plan: $ opak renk;}   

Semalt buna derlenecektir:

  . Modal. odakla {arka plan: rgba (0, 0, 0, 0 5);}. Modal. bulanıklaştırmak {arka plan: rgba (0, 0, 0, 0 2);}. ana içerik {arka plan: siyah;}   

Ayrıca, opacify ve için takma adlar oldukları için bunlar ile aynı efekti oluşturmak için solmaya ve solmaya ) transparentize .

Kompleman Sass İşlevi

Adından da anlaşılacağı üzere, tamamlayıcısı ona beslenen herhangi bir rengin tamamlayıcısını döndürür. Bu dahili işlevi kullanarak, renk tekerleğinde renk aramaya devam etme ihtiyacını hafifletir.

   $ ana-renk: # 6dcff6;Harekete geçirici mesaj: tamamlayıcı ($ ana renk); // => döndürür # f6946d   

Yüzde Sas İşlevi

Sass'in sayısal fonksiyonları, kendi işlevlerinizi ve döngülerinizi oluşturmanıza yardımcı olur. Örneğin, yüzde işlevi, herhangi bir sayıyı bir yüzdeye dönüştürür, böyle:

   genişlik: yüzde (0 16) // =>% 16   
döndürür
   genişlik: yüzde (100px / 50px); // => bu% 200 geri dönecek   

yüzde işlevi, px gibi birimleri değerlere koyarsanız bile ilgilenmez. Bu, yüzdeleri kral olduğu yerde, kolay tipografik veya duyarlı bir değer dönüşümü için bir aday yapar. Ne güzel bir adam

If Sass İşlevi

Sass, normal if deyimlerini @if kullanarak yazma imkanı ile birlikte gelir. Bazı fantastik koşullu mantık yaratmak için geleneksel bir programlama dilinde buldıklarınızı çoğaltmak harika bir iştir.

Sass ayrıca bir dizi başka programlama dili içinde üçlü operatöre çok benzer çalışan bir satır içi if işlevi sunar:

  . foo {genişlik: if (1> 2, 400px, 500px); // => bu 500 piksel geri dönecek}   

Bu işlev, üç bağımsız değişkeni kabul eder, birincisi denetlenecek koşuldur, ikincisi koşul doğruysa çıkış, üçüncü durum da yanlışsa çıkış olur.

Bu üçlü işlevi, stil sayfalarınızda değişken bağımlı koşullar (bir makale öğesinin genişliği bir kenara bırakma öğesinden daha büyükse) oluşturmak istediğinizde kullanabilirsiniz, ancak bununla birlikte olasılıklar biraz küçüktür daha açık uçlu.

Kişisel olarak, yanıt veren projelerde daha faydalı olursa buluyorum. Kapağın genişliğine bağlı olarak bir öğenin font-size gibi aksi takdirde ilişkisiz değişkenlere dayalı özellikleri değiştirmek için bu işlevi kullanabilirsiniz veya değişkenlere dayanan özelliklere sahip olabilirsiniz farklı ekran boyutlarında veya ekranlarda (retina ekranları için bir öğenin arka plan görüntüsünü değiştirmek gibi) değişir.

Sonuç

Sass, yerleşik cephaneliğinde bir dizi faydalı işleve sahiptir ve bunlar, Semalt'ın kullanmaya karar vermesi durumunda Semalt'ın size sunduğu şeyleri içermez. Sonuçta, projenize, ekibinize ve son başvuru tarihlerinize bağlı olarak, size ne gibi iş akışı yapılır mantığıyla ilgilidir.

Listeye eklemeniz gerektiğini düşündüğünüz veya yalnızca projelerinizde faydalı bulduğunuz karşılaştığınız herhangi bir Sass veya Semalt işlevi var mı? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.

March 1, 2018