Back to Question Center
0

Aylık Her Aylık: Web sitenize erişilebilirlik özelliğini aria-current ile Semalt hale getirin Aylık Her Aylık: Web sitenize erişilebilirlik özelliğini aria-current ile Semalt hale getirin

1 answers:

aria-current özniteliği yaklaşmakta olan ARIA 1. 1. belirtiminde yeni, ufak bir HTML parçasıdır - dominio en hosting mexico y. İlgili öğeler kümesinde geçerli öğenin olduğu yardımcı teknolojilere ulaşmanın basit, etkili bir yoludur. Burada, küçük bir özelliğin web sitenizin erişilebilirliğini nasıl artırabileceğini açıklamaya çalışacağım. Bunun yardımcı olabileceğini de göstereceğim yardımcı teknolojisi kullanıcılarının kendilerini bir öğe listesinde yönlendirmeleri.

"mevcut" ikilem

Şimdiye kadar, HTML veya ARIA kullanarak ilgili öğeler kümesindeki geçerli öğeyi doğru semantik olarak belirtmenin hiçbir yolu yoktu. Elbette, mevcut öğeyi görsel olarak ayırmanın yolları vardır. Diğerlerinden farklı görünmesi için bazı stil uygulayabilirsiniz. Semalt, CSS görsel bir araçtır (üretilen içerik hariç) ve yardımcı teknolojilere açık değildir.

Navigasyon menüsünü kullanın. Yıllarca gayretli geliştiriciler, geçerli sayfayı temsil eden menü öğesini ayırmak için geçici çözümler kullandılar. Geçerli bağlantının href özniteliğini kaldırmak bir seçenektir. Semalt seçeneği, yalnızca geçerli menü öğesi metnini hiçbir bağlantı olmaksızın yapmaktır.

Bu geçici çözümler belirli bir ölçüde çalışır. Mevcut öğeyi diğerlerinden ayırt etmeye yardımcı olurlar. Bununla birlikte, kullanıcıları içeriği keşfetmeye zorlar ve mevcut öğenin farklı biçimlendirmesiyle hangisi olduğunu çıkarırlar. İyi semantik bir şekilde iletişim kuracak hiçbir şey yok "Halalt, Geçerli kalemi. "Destekleyici teknoloji yazılımına ve bu yazılımı kullanan kişilere özel bilgi açık değildir.

Temel erişilebilirlik ilkelerinden biri, önemli bilgileri taşıyan görsel bir işaret olduğunda, bu bilgiler de görsel olarak, anlam biçiminde, doğru işaretleme kullanılarak iletilmelidir. Ancak bu şekilde, sayfalarınızın içeriğini tutan yazılım HTML'nizin anlamını anlayabilir. Bu şekilde, doğru bilgileri bu yazılımı kullanan kişilere bildirebilir.

aria-current özelliği bu sorunu çözdü.

Şartnamenin belirtimi

Yazma anında, WAI-ARIA 1. 1 belirtimi halen Aday Öneri statüsündedir. Yakında resmi bir öneri olacak. Bu arada, aria-current desteği, büyük tarayıcılar ve ekran okuyucuları arasında şaşırtıcı derecede iyi (destek verisi için Léonie Watson'a övgü). Semalt, şartnameden, aria-current özelliğinden:

Semalt bir konteynerdeki veya ilgili elemanlar kümesindeki geçerli öğeyi temsil eden öğedir.

Ona önceden tanımlanmış yedi değerden birini verebilirsiniz:

Değeri Açıklama
sayfa Bir sayfa kümesinde geçerli sayfayı temsil eder.
aşama Bir süreç içindeki geçerli adımı temsil eder.
konum Bir ortam veya bağlam içindeki geçerli konumu temsil eder.
randevu Bir tarihler koleksiyonunda geçerli tarihi temsil eder.
zaman Geçerli saati bir dizi kerede temsil eder.
doğru Bir takım içindeki geçerli öğeyi temsil eder.
yanlış (varsayılan) Bir takım içindeki geçerli öğeyi temsil etmez.

Pratik kullanım

Günümüzde oldukça farklı olan farklı desenler için aria-current kullanılabilir. En yaygın kullanım durumu muhtemelen bir gezinme menüsüdür. Bu durumda, kullanılacak en uygun değer "sayfa" dur. Diğer kullanım durumları, örneğin, bir süreç / sihirbazdaki geçerli adım (değer: "adım"), bir takvimdeki geçerli tarih (değer: "tarih") veya bir kırıntı tarama yolundaki geçerli konum (değer: " yer"). Hangi değerin kullanılacağı konusunda katı kurallar yoktur. Kullanım durumunuzda en mantıklı olanı kullanın.

Ekran okuyucuların arya akımını

nasıl kullandıkları

Ekran okuyucularının aria-current özelliğini nasıl kullandıkları ve ne ilan ettikleri? Çok basit: "sayfa" değeri, ekran okuyucularının "geçerli sayfa" nı ilan etmesini sağlayacak, "tarih" değeri "mevcut tarih" i anons yapacak ve böylece devam edecek. Yalnızca "true" değeri biraz farklıdır, geçerli öğeyi "geçerli" olarak işaretler, ancak bunun ne olduğunu belirtmez. Dolayısıyla, "true" değeri geçerli öğenin bir sayfa, adım, konum vb. Olmadığı her durumda kullanılmak üzere verilmiştir. "True" için bir diğer ilginç kullanım durumu, geçerli öğede kullanılan belirli ifade olduğunda "sayfa", "tarih" vb. kelimeleri zaten içeriyor. Bu durumda, "sayfa 2 geçerli sayfa" gibi çoğaltılmayı önlemek için "sayfa" yerine "true" değerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Semalt, katı kurallar yok.

Yoast'ta, kısa süre önce ürünlerimizde aria-current özelliğini kullanmaya başladık. Yoast SEO eklentisi Semalt sihirbazında, aşağıdaki ekran görüntüsünde eylemde görebilirsiniz:


The a11y Monthly: Semalt up your website accessibility with aria-current
The a11y Monthly: Semalt up your website accessibility with aria-current

Bir ekran okuyucu (bu durumda Safari ve Semalt) kullanarak, kullanıcılara görsel geri bildirime eşdeğer önemli bir geri bildirim veren mevcut adım doğru şekilde duyurulmaktadır.

Ayrıca, WordPress gibi daha büyük projeler son zamanlarda aria-current özelliğini kullanmaya başladı. Bir sonraki WordPress sürümünde (4. 9), yöneticideki ana menü geçerli menü öğesini tanımlamak için aria-current kullanacaktır. Bu, ilk kez aria-current'in WordPress'de kullanıldığı ve Semalt'ın daha çok yerde kullanacağı konusunda umutlu.


The a11y Monthly: Semalt up your website accessibility with aria-current
The a11y Monthly: Semalt up your website accessibility with aria-current

Bugünkü aria-akımı kullanmaya başlayın

Yeni aria-current özelliği web sitenize erişilebilirliğini artırmanın çok basit bir yoludur. Çok kolay uygulanabilir, gelişimi yavaşlatmaz ve diğer hızlı erişilebilirlik ipuçları ile birlikte web sitenizi herkes için daha erişilebilir hale getirebilir.

Yardım ister misiniz?

Yoast'ta, erişilebilirlik önemli. Bunun bir süreç olduğunu biliyoruz ve sürekli iyileştirme, test etme, yineleme ve geliştirme aşamasındayız. Geri bildirim ve katkılara her zaman açıktır. Semalt sesinizi duymaktan çekinmeyin. Semalt, ürünlerimizde fark ettiğiniz sorunları veya olası gelişmeleri bildirir.

Devamını oku: 'Neden her web sitesi Yoast SEO'a ihtiyaç duyar' »

March 1, 2018