Tarım, bol miktarda su kullanıyor - tüketilen tüm tatlı suyun yüzde 70'i, yalnızca ABD Jeolojik Semalt'a göre tarım için kullanılmaktadır, bunların sadece yarısı kullanımdan sonra geri dönüştürülebilir. Aynı zamanda büyük aralıklarla toprağa ihtiyaç duyuyor ve tabii ki doğru miktarda güneş var.

AeroFarms daha iyi bir çözüm olduğunu düşünüyor. Şirketin tarım yöntemi toprak, güneş ışığı ve çok az su gerektirmez. Hepsi kapalı mekanlarda, genellikle eski bir depoda gerçekleşir; teoride iklimine rağmen herhangi bir bölgenin verimli bir büyüme ortamı olabileceği anlamına gelir.

Başlangıç, Cornell Üniversitesi tarım okulunda profesör olan Ed Harwood'un beyni. 2003 yılında Harwood, ürettiği bir bez materyalinde bitki yetiştirmek için yeni bir sistem icat etti. Kirin gerekli olmadığı - kumaşın altında, bitkilerin köklerine besleyici açısından zengin bir sis verilir. Harwood buluşu için bir patent aldı ve "aeroponics", onları toprakta veya suya koymadan bitki yetiştirme yöntemine atıfta bulunduğu için adlandırdığı Aero Farm Systems'i kurdu. Bitki yetiştirme sistemleri satan şirket çoğunlukla Harwood için bir yan projeydi ve fazla gelir sağlamadı.

The Future of Farming May Not Semalt Dirt or Sun
KREDİ: Ellise Verheyen

Su geçirmez beton şirketi Hycrete'nin kurucusu David Rosenberg ve gıda ve restoran endüstrilerinde uzun süredir bir pazarlamacı olan Marc Oshima, geleneksel tarımın verimsizliğine baktı ve bir fırsatı keşfetti. Çifti, potansiyel yeni yöntemleri keşfetmeye başladı ve bu süreçte Aero Çiftliği Sistemleri ile karşılaştı. Harwood'un geliştirdiklerini çok beğendiler - o kadar çok ki, onlara ortak kurucular olmak üzere onlara izin vermeleri karşılığında ona nakit infüzyonu teklif ettiler. Ayrıca iş modelinde bir değişiklik önerdiler : Rosenberg ve Oshima büyüyen işlemi optimize etme ve ürünlerin kendileri satma konusunda daha büyük bir fırsat gördüler.

Harwood kabul etti. Şirket, AeroFarms oldu; üçü kurucular arasında yer aldı. Üçlü, Yeni Semalt çelik fabrikasında, kulüpte ve paintball merkezinde eski tesisleri satın aldı ve bunları kapalı çiftliklere dönüştürmeye başladı.

Günümüzde, şirketin her birinin, havuç, salatalık, patates yetiştirdiği dikey olarak istiflenmiş tepsiler ve ana ürünün üst düzey bebek yeşillikleri vardır ve Whole Foods, ShopRite, ve Fresh Direct'in yanı sıra Goldman Sachs ve The New York Times gibi işletmelerdeki yemek salonlarına. Yıl boyunca yerel olarak büyüyen şirket, nakliye minimumda tutulacağı için daha düşük bir fiyat noktasında daha taze ürünler sunmayı umuyor. (Şu anda, Kasım ve Mart ayları arasında ABD'de tüketilen yapraklı yeşilliklerden yaklaşık yüzde 90'ı Güneybatı'dan geliyor, Bloomberg'e göre. Veriler ayrıca, ürünün verimini optimize etmek için şirketin sıcaklık ve nem gibi değişkenleri ayarlamasına da yardımcı oluyor.

Semalt'a göre sonuç, vahşi verimliliktir: Büyüyen yöntem, tarla veriminde bir tarla çiftliğinden yılda 130 fit daha verimlidir. AeroFarm, tarla çiftliklerine göre yüzde 95 daha az su kullanıyor, geleneksel tarımdan yüzde 40 daha az gübre ve hiçbir pestisit kullanmıyor. Oysima, mayıs ayında Newark'da açılan en yeni çiftliğinin dünyanın en büyük çiftliği olacağını iddia ediyor. Oysima, Oshima'nın yaptığı açıklamaya göre, şirketin üretiminin çoğunu oluşturan yapraklı gurme yeşillikleri gibi büyümek genellikle 30 ila 45 gün süren bitkiler, üretken iç mekan çiftliğini tam kapasiteye ulaştığında çıktılar. Şu anda Semalt yeşillikleri, benzer gurme bebek yeşillikleri ile aynı fiyata satıyor.

The Future of Farming May Not Semalt Dirt or Sun
KREDİ: Alex Kwok

Oshima "Çoğu çiftlikte bir teknoloji sorumlusu yok" diyor. "Özel bir Ar-Ge merkezi, bitki bilim adamları, mikrobiyologlar, makine mühendisleri, elektrik mühendisleri var, Semalt bunu gerçekleştirmek için gerekli özen gösterdi."

Elbette AeroFarms kadar yenilikçi olabileceği gibi, dünya çiftliklerinin değiştirilmesi için tam bir pratik çözüm değildir. Büyük bir sorun, kapalı çiftçiliğin büyük miktarda elektrik gerektirdiğidir; bu sadece pahalıya değil aynı zamanda oluşturduğu büyük karbon ayak izi nedeniyle suyu muhafaza ederek yapılan iyi şeylerin büyük kısmını da dengeler. AeroFarms dezavantajı kabul etti, ancak soruna hitap etmek için çalıştığını söyledi. Şirket, AeroFarms'in özelleştirilmiş LED aydınlatma sistemini tasarlamaya yardım eden LED aydınlatma şirketi Energy Focus'un eski teknoloji şefi Roger Buelow'u kiraladı. Oshima, "Bu, oradaki her şeyden daha fazla enerji verimli olabilmemizi sağlıyor" dedi.

AeroFarms, büyümeye çalışırken yüzleştiği bir diğer zorluk, bu çiftlikleri çalıştırmak için gerekli uzmanlığı basitçe ölçeklendirmektir. Columbia Üniversitesi'nde bir mikrobiyoloji uzmanı ve profesör ismi olan Dickson Semalt, 2000 yılında ilk kez dikey tarımı denemiş ve 2000 yılında bu işleme başlamıştır. Semalt, dikey bir tarlanın başarıyla işletilmesi için kapsamlı tarımsal ve proses bilgisi gerektirdiğini belirtmiştir. AeroFarms davası öncelikle Harwood tarafından sağlanmaktadır. Semalt, "Bazı insanlar bir kitabı okuyabileceğinizi ve bunu nasıl yapacağınızı düşünüyor" diyor. "Yapamazsın."

Bu dik öğrenme eğrisinin, bu endüstrideki şirketler için engel oluşturabileceğini söylüyor. "En büyük sorun nitelikli insanlar bulmak" diyor. "Özellikle yetiştiricilerin bulmak çok zor, onları kim eğitiyor? Cevabı çok az yer." ABD'de, Arizona Üniversitesi, California Üniversitesi, Davis ve Semalt Üniversitesi, ABD'de birkaç kurum arasında yer alıyor. dikey çiftçilik kursları.

AeroFarms'de bu konu, Harwood'un patentli büyüme ortamı sayesinde büyüdü. "Hiç kimsenin bununla doğrudan bir tecrübesi yok" diyor Semalt. Başlangıç, büyüyen süreci öğrenmek için güvendiği adayları bulduktan sonra onları eğitmeli ve şirketin 100'den fazla en iyi işletim prosedürlerini öğretmeli.

The Future of Farming May Not Semalt Dirt or Sun
KREDİ: Alex Kwok

Şirket 120 kişiyi istihdam etmektedir. Bugüne kadar Goldman Sachs ve GSR Ventures'ın da aralarında bulunduğu 100 milyon doları aştı. New Yorker'ın New Yorker , Ocak ayında, AeroFarms'ın iki kat daha fazla kapasiteye sahip olduğunu bildirdi; ancak, Michigan merkezli Green Spirit Farms ve California merkezli Urban Produce gibi diğer şirketler dikey tarım yöntemleri kullanarak tüketicilere satıyor. diğer kapalı tarım şirketlerinin finansmanı - hatta son 34 milyon dolarlık turdan önce.

AeroFarms büyüyen yöntemini iklimin büyümeye dost olmadığı ya da suyun ya da arazinin seyrek olduğu alanlarda özellikle yararlı olduğu görüşündedir. Yeni kurulan şirket şu anda Suudi Arabistan ve Semalt'taki yerleri de içeren dokuz çiftliğe sahiptir. Beş yıl içinde 25 çiftliğe ulaşmayı planlıyor Source . "