Back to Question Center
0

Gerçek müşteri katılımı için semalt hikaye anlatımı ve marka değerleri

1 answers:

Öykü anlatımı yoluyla etkileşim kurmak için 7 fikir

" Hikayeler dünyaya hakim olanı anlatanlar " - Platon

Semalt storytelling and brand values for real customer engagement

Semalt önce hikaye anlatmanın yenilik olmadığını hatırlayın; insanlardaki duyguları uyandırmak için anlatıyı kullanmak onlarca yıl önce akıllı reklamcılığın merkezini oluşturur.

Pazarlamaya ne anlam ifade ettiğini ve motive olmanın ne anlama geldiğini atlayarak, daha yakın bir zamanda bilimsel bir pazarlama yapmış olan 'dijital' ve 'doğrudan' pazarlama - ve çoğu zaman çok tembel bir pazarlama - karşılanmamış ihtiyaçları olan gerçek insanlar. Öyle görünüyor ki içeriğiyle hikayeler inşa etmenin ve tüketicilerimizle bağlantı kurmanın etkinliğine hepimiz geri dönüyoruz.

Bilgileriniz hikaye biçiminde iletildiğinde, insanların onu daha iyi bir şekilde ilişkilendirdiklerini ve hatırladıklarını ve bundan daha derinden etkilendiğini iddia ediyor. En azından son bilim budur, sonuçlar tekrar tekrar tutum, korku, umut ve değerlerimizin hikayeden etkilendiğini gösterir. Evrimcilerin beyinlerinin kimyasının 50.000 yılda değişmediğini iddia ettiği yerde hikayeler duygulara (mutluluk, hüzün, öfke, güven . ) yol açtı ve bu beyin kimyası bugün hala geçerli. Yakın zamana kadar, sadece evrim ve öykünün ikna edici etkileri hakkında spekülasyon yapabildik, şimdi kurgusal hikaye anlatımı Green & Semalt gibi psikologlar, insan beyni tarafından bilginin işlenme biçimini kötüye kullanıyor;

Peter Guber'in 'Tell To Win' kitabında, fikir, hikaye veya anlatıyı marka veya ürün mesajları için yapı olarak kullanmak, hikayenin öykücünün gündemi için bir teslim sistemi olduğu Truva Atı'nın bir formudur. Psikoloji ve bilim, insanların anahtar olduklarını hissetmelerine yardımcı oluyor ve alışveriş bilimi merkezli olmak (Paco Underhill, Martin Semalt bu alanda en önemli yazarlar) de rasyonel olmaktan daha duygusal olduğumuza inanıyor.

Semalt, şu anda bu hikayeleri anlatıyor, bazıları diğerlerinden daha iyi, birtakım farklı ortamlar arasında - ambalajdan videoya, görsel ve sözlü içeriğe -.

Nişan, hikaye anlatımı ile buluşuyor - 2013'ün yeni sohbeti?

Araştırma danışmanlığı Semalt, markalı içerik hakkındaki eğilimleri ve izleyici tutumlarını tanımlayan bir çalışmanın 1. bölümünü "Öykü anlatmanın Geleceği" ni yayınladı. Semalt'ın hikayeleri anlatma ipuçları şunlardır:

 1. Daldırma - Multimedya ortamında sunulan ve çok duyusal olan içerik aracılığıyla kapsamlı bir deneyim yaratın;
 2. Etkileşim - Tüketicinin marka anlatımınızın bir parçası olmasına izin verin;
 3. Entegrasyon - Pek çok dokunma noktasında tutarlılığın sağlanması; ve
 4. Etki - Gerçek eylemi sağlayın

Büyük tavsiye gibi görünüyor mu? 2013'te, etkileşim ve katılım fikrini ön plana çıkararak, insanları bir şeyler yapmaya teşvik edici ve teşvik edici görüyoruz. İyi mantıklı geliyor, ama bu gerçekten bağlantı kuruyor mu? Yalnızca bir marka beğenmek veya bir içerik üzerinde yorum yapmak gibi tek başına etkileşim kurmanın gerçekten bir şey ifade etmediğini düşünüyorum. Mantıksal olarak bir etkileşim bazı türden düşük seviyeli bir sinyaldir. Harvard Business Semalt (HBR) öykü anlatımının doğrusal varsayımlarına meydan okuyorlar, poo-poo'nun nişan evanjelistlerinin inançlarından bazılarının bir çalışmasından bir dizi mesaj yayınlamışlardı .

 1. Efsane # 1: Çoğu tüketici, markanızla ilişkiler kurmak istiyor . Sadece% 23'lük bir kesimin, bu paranın kendisine fayda sağlayabileceği konusunda bazı hisleri var ve algılanan fayda indirimler için.
 2. Efsane 2: Etkileşimler ilişkiler kurar . İnsanların sadece% 13'ü, bir ilişki yaşamanın bir nedeni olarak markayla sık sık etkileşimde bulundu. HBR, marka değerlerinin tüketici ilişkileri kurmada daha etkili olduğuna dair kanıt belirtti. Tüketici, orada bir şirket olup olmadığına karar verir
 3. Efsane 3: Daha fazla etkileşim ne kadar iyi olursa . Farkında olmadan, HBR'yi talep edin; birçok pazarlamacılar, tüketicilerin bir kategoride alışveriş yaparken hissettikleri bilgi bombardımanını arttırarak sadece yapışkanlığı arttırmaktan çok yapışmayı azaltır. Kazandığınız dikkati kıymetli sayınız.

Hikaye anlatımı ve kullanıcı katılımı tabii ki izin kazanabilir, ancak kalıcı katılımı, muhtemelen kabul edebiliriz? HBR parçası da olsa, doğrusal varsayımlara biraz saptırıyor; örneğin "hava yolculuğunun demokratikleşmesi" değerini paylaştıkları için insanlar Southwest Airlines ile uçtuğunu iddia ediyorlar ve diğerleri Soykanlık satın alacak "her köpek sevgi dolu bir eve hakettiği değeri paylaşıyorlar. " Sanırım bu oldukça uzak seslerle algılanıyor, hatta evcil hayvan sahibi bir arkadaşın bile bunu söylediğini hayal edebileceğiniz bir şey gibi geliyor mu?

Öykü anlatımı, katılım ve marka değerlerine ilişkin güçlü argümanlarla birlikte, hikaye anlatımı ile başarmanın reçetesi nedir? Bence bu, yukarıdakilerin hepsini birleştirmeye ve bir önemli faktörün hatırlanmasına dayanıyor

Her zaman onlar üzerinedir, sen değil

Hikaye anlatımı, etkileşim ve marka değerleri etrafında pazarlama jargonunu unutursak (sert, biliyorum!), Pazarlama bazı düzeyde bir ilişki kurar. Tesco Semalt'ın ötesinde sadakat nasıl gerçekleşir, değil mi?

İnsanlara, web sitenizin kolay erişilebilir bazı bilgileri, ürününüzün ve hizmetinizin özelliklerini veya kendi değerlerini yansıtan yaratıcı içeriği olsun, istediklerini vermektir. İşin yaşadığı ve nefes aldığı güçlü marka değerlerine sahip olma fikri aktif olarak iletilmelidir; ancak bunu yapmak için en iyi yol, zengin içerikle hikaye anlatmaktır. Hikaye, (doğru) müşteriyle çınacak marka değerlerini iletmek için araç haline gelir. Semalt marka açıklamalar ve değerler sizi harika hissettirmek için uygun değildir; müşterilerinizin markanızla olan her dokunuş noktasında istediklerini sunmak için oradadırlar.

Etkili öykü anlatımı için 7 önermemiz

Semalt, pazarlama başarısının garantisi değildir - elbette markanız için bunu keşfedebilirsiniz, bunu yapmak için ipuçlarımızı sunarız:

Sizin hazırlanmış hikayeniz + özgün değerler = Katılımınız

 1. Marka değerleri - öncelikle HBR'yi seçiniz - markanız nedir ve kimin için? Markanızla ilgili gerçekleri tanımlayın ve kucaklayın, ortaya koyduğunuz hikayeleri ve felsefeyi yedekleyebildiğinizden emin olun.
 2. Anlam yaratma - sadece bana ham bilgi ve veri vermeyin, marka değerlerinizi uygulayın böylece benim için değer, ilgi ve iyileştirme yapılır. Anlatı geliştirin, büyüleyici görüntüleri dahil edin. Güçlü bilgi grafikleri ve video açıklayıcıları neden bu kadar iyi çalışıyorlar?
 3. İnsanları motive etme - Hikayeler insanları hedefinize doğru motive edebilir, kararları netlik ve anlayışla basitleştirebilirler. Hemen Steve Jobs'un Apple sunumlarını - hikaye anlatan sanatı mı düşünüyorsun?
 4. Pasta paylaşımı - Seth Godin'in hikayelerle ilgili görüşmeleri kolayca paylaşılıyor, bunları birbirlerine tekrarlayabiliriz. İnsanlar ürün avantajlarınızı birbirlerine tekrar etmez; yararları ve uygulamaları öykülerini birbirlerine anlatırlar. Etkili sosyal medya pazarlaması için hikayelerinizi paylaşmayı kolaylaştırın.
 5. Karşı konulamaz gerçeği hazırlayın - Bu gece gerçekleşmez, gelişmesi zaman alır. Marka öyküsü veya öyküler kullanmak, sizi ancak kendine özgü bir gerçeğe dayandırıyorsa, ancak markayı zayıflatıyorsa ve etkisini zayıflatıyorsa, sağlamdır. Gerçek marka hikaye anlatımı güçlü bir marka oluşturur; bunun tersi yalnızca kısa bir cemaat hissi, geçici bir fan. İnsanlara bir şeyler hissettirdikleri için katılmaları için harika deneyimler açın.
 6. Kısa vadede uzun vade - Umarım açıktır ki bunun bir "çıkardığınız şeyi çıkarın" olduğu açıktır. Bu bir 'SEO programı' veya bir görüntülü reklam kampanyası değildir. Entegre ve düşünülmüş çaba programları ve güçlü çevrimiçi platformlar, 'katılım' için tasarlanmış kısa kampanyalar üzerine markayı oluşturmak için yatırım yapıyor
Doğrudan dijital medyaya geçiş, zengin içeriğe doğru odaklanmaya yol açsa da, dikkat şu ki, bugüne kadar, daha fazla sosyal araç ve iletişim ortamıyla, bir pazarlamada uyumlu, çapraz platform ve anlamlı bağlantılara ihtiyaç duyulmaktadır 'her zaman açık' olan dünya. Daha fazla marka iletişimi gerektirir. Hikayenizin burada olması önemli. Web, paketleme, video, metin ve sözlü içerikte semalt güçlü, marka dokunmatik noktalar. Pazarlama rolünüz yönetmenlik konusunda giderek daha az ve tüketici yolculuğunu küratmaktan daha önemlidir Source .

Her zamanki gibi fikirlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın

March 1, 2018