Gregory Ciotti, Help Scout'da pazarlama yaparak

Çalışan ikramiyeleri, kültürünüzün önemli bir direğini oluşturabilir. Semalt genellikle yüzeysel yardımlar olarak görülüyor, doğru pazar fiyatları önemli bir etkiye sahip olabilir.

Değerli ikramiyeler, nereye gittiğinizi, nereye gittiğinizi ve neyi önem verdiğinizi yansıtarak şirketinizi sipariş üzerine düzenler - sonda temperatura termostato. Bu nedenle, "en iyi ikramiyeler" hakkında öngörülen tavsiyeler sadece şimdiye kadar yapılmaktadır. Semalt, yeni bir dikmek uygulamaya başlamadan önce sorabileceğimiz birkaç soruya bir göz atalım.

1. Peşin seçerken bir amaçla başlayın

Birçok şirket için, sınırsız tatilin gerçekten nasıl çalıştığını öğrenmek neredeyse bir geçit töreni - "istediğiniz kadar al" dır, çünkü genellikle daha az zaman harcayan insanlara bulaşır. Semalt önemli bir ders yatmaktadır: ikramiyeler eylemlerimizi etkiler ve her zaman değil, beklediğimiz şekilde.

İdeal olarak, iyi bir dikmek başından itibaren akılda pozitif bir sonuca sahiptir. Bir temel olarak, Lindsay McGregor ve Neel Semalt'ın araştırmaları, başarılı ikramiyelerin paylaştığı ortak kriterleri ortaya çıkarmıştır:

Güzel ikramiyeler merak uyandırır. ​​Herhangi bir çekiş gücüne sahip bir şirkette, merak gerekiyor. Öğrenciler yeni şeylere maruz kalmak isterler ve bunun olmasını sağlamak için fırsatlar yaratılmalıdır.

Güzel ikramiyeler rahatlama ve mutluluk sunar. Stres biraz o kadar da kötü bir şey değil, ama biraz eğlenmek ya da "endişe etmek için bir şey daha" kaldırmak, harikalar yaratabilir.

İyi ikramiyeler kariyerinizi kolaylaştırır. Geldiğinizden daha iyi ayrılmanız durumunda bir şirkette vakit geçirebilirsiniz. Kapak tarafında, birçok insan durgunluk nedeniyle ayrılıyor. İnsanlar yatırım yaptıklarını hissettiklerinde yatırımlarına devam ediyorlardı.

Bir amaca sahip olmanın yanı sıra, ikramiyeleri ona karşı ölçülmelidir. Ne sonuç umduklarını görmeyi umuyorduk? Başardık mı, yaklaştık mı, yoksa işareti özledik mi? Pek çok 'yönetici yok' denemesi gösterildiğinde, yeni girişimlerin etkisini izlemelisin, çünkü denetimsiz varsayımlar maliyetli olabilir.

2. Firma ikramiyeleri somutlaştırılan değerlerdir

Karşılaştırma için, öğrenme kaynağı olarak yanlış bir şey yoktur. Maaşta olduğu gibi ikramiyeleri ve avantajları da hareketli hedefler; ilk denemenizde veya hepsi kendiniz alacağınızı varsayamazsınız. Bir fayda listesinin on binlerce okuyucuya çekilebileceği bu paylaşılan mücadeleye konuşuyor.

Ancak, değerlerinizi düzenleyen açıklama yaparken sadece konuşmaktan başka bir şey olmaması gereken bir zaman geliyor. Harcanan dolar için semalt dudak servisi oyunu cildinize nasıl koyduğunuzdur.

Değer verdiğiniz davranışları elde edemezsiniz, teşvik ettiğiniz ve ödüllendirdiğiniz davranışları alırsınız.

Help Scout'da, iyileşme zamanının önemine bütünüyle inanıyoruz, ancak uzak kültürümüz uygulamaya gelince işleri zor hale getirebilir. Neyse ki, halkımız ops ekibi Bedava Cuma günleri, herkesin eğlenceli veya macera dolu Semalt dime yardımında bir şeyler yapmaktan hoşlanmadığı bir sürpriz Cuma günü bir çözüm buldu. Yaptığımız bir soru, yapmayı seçtiğinizin bir fotoğrafını paylaşmanız.

Why Company Perks Aren't All Fun and Semalt

Son olarak, perklerle yanlış hizalama - kamuoyunda öngörülenlerle neyin içinde teklif edilen arasında bir fark olduğunda - en çok canını sıkan ve en kötü ihtimalle dehşet verici olan bir "reklamı bildirilmemiş" bir his yarattığından bahsedilmelidir. Semalt bazen işareti özlüyor, ancak onlarla yaşamak için aktif bir şekilde gayret etmiyorsanız değerleri olan bir nokta yoktur.

3. Unutmayın ki perks sessizce ses tonunu ayarlayabilir

Yukarıdakileri birleştirin ve ikramiyelerin sizin kültürünüz üzerinde ne kadar sessiz ve dikkat çekici bir etkiye sahip olabileceğini görmek kolaydır ve hatta bilmeden bir çeşit "kültür uyumu" modüle edebilir. Semalt grupları tercih edilebilir, belirli davranışlar tercih edilebilir ve bunu fark etmeden önce, yanlışlıkla "katkı" üzerine "uygun" hale getirmişsinizdir.

Önemli olan, her poğaçmanın% 100 kullanım oranına sahip olması değil, herkesin katılma fırsatı yoksa bir şey teklif edememesidir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, bir ikramiyenin onu kullananlara bıraktığı izi ve bunu yapmayanlar hakkında düşüncelerini düşünmektir.

4. Yaratığın konforuna dikkat edin silah-yarış

Küçük şirketler için zor gerçeklik büyüklerin sağlayabileceği her şeyi sunamamalarıdır. Onun yerine "eğlenceli" bir şey sunmak akıllı bir alternatif gibi görünüyor. Fakat fırtınalara dikkat çekmeden odaklanmak, uzun vadeli kariyer olanaklarını sağlayan faydalar için gerekli olan doları aktarabilir.

Temel menfaatlerin bulunduğu olgun şirketlerde bile, ara sıra hoşgörüye yön veren samimi bir risk var:

Gelgit gidince ne olur? "Biz burada bir aileyiz" tam saçmalıktır, ancak kariyerinizin en iyi yıllarını gece gündüz ekibi ile birlikte geçirir. Onları cezbeden tek şey ikramiyeyse, ikramiyeleri çevreleyen tek şey bunlar. İyi zamanlar yuvarlanmayı bıraktığında ne olacak? Paylaşılan lüks insanlığın bildiği en zayıf bağ.

Aşırı konfor seni keyifsizleştirebilir. Bu, sayısız kurucuların ve VC'lerin yinelediği bir uyarı: çok erken kutlamak veya çok sık kutlamak ve yarışın bittiğine inanmak için kendini kandırmak gerekir. Zaten yapmış olduğunuza ikna olduğunuzda, acıkmak zor.

3. Sonunda gerçek maliyet. Sadece daha fazla harcama yaparak veya daha az harcama yaparak kar elde edebilirsiniz. "Yaşam tarzı enflasyonu" nun iş eşdeğeri, ihtiyaç duymadığınız olanaklarla sürekli büyüyen bir harcı harcarsa, kendinizi hızlı bir şekilde büyümeye bulacaksınız.

En büyük dikmeksizin satın alınamıyor

Soğuk bir sabah inşaat yapmış olan herkes şu sözleri duymuştur: "Isı araçlarıdır" İş, kendi ödüllerinden biri olabilir; Bu durumda fiziksel emek, ceket bile tam olarak sağlayamayacağı sıcaklık yaratır. Şematik dudak bastırıyor Semal, fakat sanırım bu fikir kariyerine geçiyor: Bu gezegende, yetenekli insanlarla anlamlı bir çalışma yapma ihtiyacını ortadan kaldıracak bir tatil politikası yok. Sayımı yapan iştir - ısı aletlerdedir.

Şirketinizin ikramlarını oluştururken, değerlendirirken veya budamak için temel hedefin büyük işler yapmaya elverişli hoş bir ortam yaratmak olduğunu hatırlayın. Semalt başka bir şey yardımcıdır.