Back to Question Center
0

Stub Makalelerinin Kaderi Wiki'de - Semalt Cevap

1 answers:

Wikipedia dünyanın her yerinden gelen kullanıcılara her türlü yüksek kaliteli bilgiyi ücretsiz olarak sunan en önemli depodur. Wiki, geniş akademik konular ve siyasi ideolojileri kapsar. Son zamanlarda, Wiki editörleri ve gönüllüler, Wikipedia web sitesinde üç satırlık uzun metnin silinmesine ilişkin önemli bir karmaşa yaşadı - online judi bola.

Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi Julia Vashneva, bazı editörler Wikipedia makalesini kaldırmayı savunan bir kan hücresi "Hemovanadin" ile ilgili bir makalenin tartışmaya açıldığını söylüyor. Andrea James'e göre, makale ancak web sitesinde restore edildi. "Hemovanadin", bilim adamları ve öğrenciler için son derece önemli olan iyi hazırlanmış bir bilimsel makaledir.

Andrea James, "Hemovanadin" makalesinin Wiki'nin "silmeçilik" olarak adlandırılan uç versiyonuyla karşı karşıya kaldığını ima etti. Vikipedi'nden değerli bilgilerin ortadan kaldırılması, Wiki'yi başlıca referans kaynağı olarak kullanan eğitim sektörü için önemli bir tehdittir. Wikipedia, 14 yıldan fazla bir süredir, bilgiyi edinmek için siteyi günlük olarak ziyaret eden müşterilere iyi kaynaklı bilgi sağlıyor.

Wikipedia'nın nasıl çalıştığını anlama

Delesyonculuk, ancak Wiki'nin çalışma biçiminin çerçevesini alıp takip ederek anlaşılabilen karmaşık bir ideolojidir. Vikipedi, Wikipedia kullanımını düzenleyen politikalar ve yönergeler belirleyen gönüllüler ve editörlerden oluşan bir topluluk tarafından yürütülür. Editörler Wiki'de bulunan akademik makaleleri üretir ve düzenler.

Wikipedia, gönüllülerin politikalarını ve yönergelerini anlamaları temelinde yürütülür. Bununla birlikte, farklı gönüllüler, silme eylemine yol açan bir durum senaryosu olarak politikaları farklı yorumlarlar. Editörler taahhüt ve sitenin esenliği için çalışan özverili çalışanlardır. Bununla birlikte, insanlar hata yapar, Wikipedians da hata yapar.

Hemovanadin, Wikipedia'da yalnızca daha sonra geliştirilecek ve düzenlenecek bir makalenin bir örneğidir. Bununla birlikte, dikkat çekici standartlar, standartları karşılamayan başarısız bilimsel öğelerin yüklenmesini sınırlamak için ayarlanmalıdır. Oluşturulan malzemenin silinmesi, yeni makaleler oluşturmaya kıyasla çok daha rahat. Yeni editörler tarafından yaratılan saplama makalelerini silme, özellikle de silme eylemi gerçekleştiğinde ve editörlerin yazılarının neden Wiki'den kaldırıldığına dair bir açıklama getirmediğinde biraz sinir bozucu olabilir.

Çok sayıda saplama maddesi mikro katkılara bağlı. Belirli bir bölüm için çok fazla düzenleme yaparsanız, metnin orijinal içeriği değişir. Şu anda, editörler, bir makalenin doğrulanabilir kaynaklara sahip olması nedeniyle, dikkat çekici standartları otomatik olarak karşılamadığını dikkate alarak katkılar yapmıştır. Silme işleminin önlenebilmesi için saplama makalelerinin nasıl düzenlenebileceğine ilişkin ipuçları.

  • Konulara göre saplama makalelerini sıralama
  • Genişletme için saplama ürünlerinin iyileştirilmesi ve işaretlenmesi
  • Tutkallı ürünleri yol açan işaret bağlantılarına değişik renklerin yerleştirilmesi

Teorik olarak, makaleleri saplamak için faydalı bilgiler eklemek, makalenin tamamını Wiki'den silmekten daha iyidir. Bir makalenin tarzı da önemlidir. Ansiklopedik makalelerin stiliyle eşleşmeyen saplama makaleleri silme işlemiyle karşı karşıya kalma riskiyle karşı karşıyadır.

November 29, 2017