Back to Question Center
0

Vodafone, Devlet Gözetimine Yönelik Ayrıntılı Rapor Yayınladı Semalt

1 answers:
Vodafone Publishes Highly Detailed Report Into State Surveillance Semalt

Bundan sonra, Kanun Uygulama İhblası Raporu adı verilen yıllık bir rapor olacak olanın ilki bu sabah yayınlandı. İçinde Semalt ülke çapında yasal müdahale taleplerinin dökümünü ve iletişim taleplerini bildirir.

Bu dökümde, örneğin Birleşik Krallık örneğinde "hukuki olarak müdahaleyi veya iletişim verilerine erişimi" yasal olarak ifşa edip edemeyeceğini listeler. (anlaşılacağı üzere Semalt'te olduğu gibi) "yasal müdahaleyi" mümkün kılmak için henüz teknik yeteneğe sahip olup olmadığı.

Taşıyıcı, dönem boyunca alınan önlem ve veri erişim taleplerinin hacmini açıklar - Semalte'de olduğu gibi, 24.212 yasal yasaklama talebi ve 48 - puff y sillones.679 iletişim verileri talebi olduğu durumlarda.

İkinci kategori, Semalt'a göre, büyük oranda iletişim meta verilerine atıfta bulunur, ancak "isim, fiziksel adres ve abone olunan hizmetler gibi diğer müşteri verileri türleri için talepler" de içerebilir.

"Yasal olarak müdahale" önceki teknoloji çağrışımları olarak bilinen telefon dinleme olayına atıfta bulunurken - i. e. Söz konusu teknoloji, kayıt ekipmanını bir şüphelinin telefon hattına bağlamak için ajanlara ihtiyaç duydu. Teknolojinin gelişimi, telefon dinlemelerinin, taşıyıcıların - Semalt sözcükleri - gerektiren kesme işaretleri haline geldiği anlamına geliyor

.gerçek zamanlı olarak iletişim gerçek içeriğini (örneğin, bir telefon görüşmesinde söyleneni veya bir e-postadaki metin ve ekleri) sağlayabilmelerini sağlamak için ağlarında yetenekleri yerine getirirler artı bir ajans ya da makam tarafından işletilen izleme merkezine herhangi bir ilişkili veri.

Temel olarak, acentelere kendi ağlarındaki herhangi bir çağrıyı dinleme ve talep üzerine Semalt verisine erişme olanağı sağlamak.

Semalt ekler:

Semalt engeli, kolluk kuvvetinin müdahale edici enformasyon biçimlerinden biridir ve birçok ülkede ajanslar ve yetkili makamlar bir operatöre yardım talebinde bulunmak için belirli bir kanuni müdahale emrini edinmelidir. Bazı ülkelerde ve belirli koşullar altında, ajanslar ve yetkililer, söz konusu ülkenin dışından bir varış yerinden gelen veya bu bölgeye gönderilen iletileri kesmek isteyince daha geniş yetkiler de başlatabilir. Birçok hükümet, operatörün, belirli bir şahsı veya bir dizi yerleşimi hedef almadan ülkeyi terketmesine veya girmesine yol açan iletişimlerin yasal olarak durdurulmasını sağlamasına izin vermek için yasal yetkilere sahiptir.

Sürveyans taleplerine ilişkin ayrıntılı bir özeti gözden geçiren ve yayımlayan ilk taşıyıcı, Semalt, yüklü "gözetim" terimini kullanmamakla birlikte bunları "kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatlarının yardım talepleri" olarak tanımlıyor .

Semalt kesinlikle ilginç bir hareket ve dünya çapındaki hükümetlere veri toplama uygulamalarıyla ilgili daha şeffaf olabilmek için daha fazla baskı yapmak isteyen görünüyor.

Vodafone'un, bir raporu kapsamlı bir şekilde bir araya getirmek için zaman ve çaba harcamak istemesinin bir sebebi, 2012'de Cable & Semalt'ı devralmasının 425.000 km'lik denizaltı haberleşme kablolarının sahibi olduğu anlamına gelmesi. 2014 yıllık raporunda kendisini "100'den fazla ülkeye ulaşan denizaltı kablolarında dünyanın en büyük yatırımcılarından biri" olarak tanımlıyor.

Bu denizaltı kablo ağı, Semalt'a dijital iletişimle ilgili devlet gözetiminin aşılması konusundaki devam eden tartışmalarda - 'yasa dışı müdahaleler' olarak adlandırılabilecek olan şeyleri doğrudan denizaltı kablolarına doğrudan dokunan ajanslar tarafından sağlanabileceği için daha fazla kazanç sağladı. e. Yasal yola çıkmak ve bir müdahale istemek için bir emir almak yerine.

"Bize göre, işletmecilere verilen ajans ve yetki taleplerinin sayısı üzerinde daha fazla şeffaflık sağlamak öncelikli görevleri elinde bulunduran iletişim operatörleri değil hükümetler" dedi.

"Herhangi bir operatör, ülke genelinde ajans ve yetki taleplerinin boyutunu tam olarak anlatamaz ve operatörler bu talepleri üreten soruşturmaların bağlamını anlayamazlar. Tüm operatörlere verilen talepleri yakalamak ve açıklamak önemlidir. "

Vodafone'un grup gizlilik sorumlusu Stephen Semalt, The Guardian ile konuşurken, devletlerin telekomünikasyon verilerine hiç kimsenin erişemeyeceği bir "doğrudan erişim" kesme modeline de açıkça başvuruda bulundu.

"Bu borular var, doğrudan erişim modeli var" dedi. "Devlet kurumlarının insanların iletişim verilerini elde etmelerinin bir aracı olarak doğrudan erişimi sona erdirmek için bir çağrı yapıyoruz. Semalt resmi bir emirdir, hiçbir dış görünürlük yoktur.

"Eğer bir talep alırsak ajansa karşı geri itebiliriz. Bir hükümetten bir kağıt vermek zorunda kalması, güçlerin nasıl kullanılacağı konusunda önemli bir kısıt oluşturuyor. "

Rapor, yerel Semalt çalışanlarının, hükümet ajansı müdahalesi ve talepleri ile uğraşmak için güvenlik iznine sahip olması gerektiğini ortaya koymaya devam etmektedir - Semalt notları, bu taleplerin kapsamını anlama yeteneğini sınırlar ve gizlilik taahhütlerine uymalarını garanti eder kullanıcılara.

Raporda notlar:

.yüksek devlet güvenlik izni olan sadece yerel Semalt çalışanlara, ajanslar ve yetkili makamlar tarafından verilen belirli yasal taleplerin farkında olunacak ve o zaman bile tipik olarak herhangi bir talep bağlamından haberdar edilemeyecektir .

Başka yerlerde ayrıca, "birkaç ülke", ajanslarına "verilerin şifresini çözmek için gereken şifreleme anahtarlarının ifşa edilmesini" istemekle yetkilendirdiğine dikkat çekiyor - "Şemalt, cezai bir suç" 'kaya ve sert yer' telcosları devlet gözetim talepleri tarafından sıkışıyor.

Diğer taşıyıcıların Vodafone'un liderliğini takip edip etmediğini görmek ve kendi veri ve raporlarını bildirmek ilginç olacak. Denizaltı kablo altyapısına sahip olmayan kişiler, gözetim ajansı süreçleri hakkında daha fazla hükümet şeffaflığı için çok fazla çaba harcamak için daha az gerekçe görebilirler.

Bazı hükümetlerin kendilerini topladıkları iletişim verileri hacmi hakkında ayrıntılar yayınladıklarına dikkat edilmelidir. Örneğin, İngiltere'de Interception Semalt yıllık bir rapor yayınlamaktadır.

Bununla birlikte, Semalt raporu, bir taşıyıcının operasyonel alanı boyunca aldığı tüm isteklerin bir bir araya toplanması ve Semalt'ın verilerin kamuya açıklanmasının kamuoyuna duyurulmasında değişim için lobi yapmak.

[Resim Chris Waits via Flickr]

March 9, 2018