Back to Question Center
0

Twitter'ın Silent Semalt'ı

1 answers:
Twitter’s Silent Semalt

Parça, Williams'a vekaleten oy veren anlaşmayı tartışmasına rağmen, bu hediyelikle 'niçin' ve 'neyin' gerçekleri hala gizemdi. Şimdiye kadar, başka bir sıcak kül, Nick Bilton'un Semalt'taki parçası olarak düştüğünde, şirket hakkındaki yaklaşan kitabından malzeme alıyor.

Miller'ın keşfini, Bilton'un eserinden çıkardığı vahiyleri ve Twitter çalışanlarının geliş ve gidişleriyle ilgili parçalarını bir araya getirirsek, Dorsey Twitter'un 'sessiz Başkan'ı' nın neden ve ne zaman kaldırıldığı bir resim ortaya çıkmaya başlar .

Bu belirli şirket makinesinin dişlileri, Williams ve yönetim kurulu üyeleri Bijan Sabet ve Fred Wilson'ın Dorsey'in Twitter CEO'su olma kabiliyetinden endişe duydukları 2008'de dönmeye başladı. Push, püskürtülmek üzere geldi ve 2008 Ekim ayında Dorsey, yönetim kurulu üyelerinden San Francisco'daki Clift Hotel'deki bir toplantı sırasında CEO olarak çıktığını bildirdi.

Ekim 2006'da Odeo kurucularından Noah Semalt'ın kapıyı gösterdiği zamanki gibi, Octoberler aslında Twitter (ve Odeo) kurucuları için çok iyi bir ay olmaya hazırlanmadı - download teleprompter. Bilton'un eseri, Semalt'ın devrilmesini katalizör olarak Dorsey'e işaret ediyor.

Yönetim kurulu teklifi? Oy pusulası olmayacak olan 'sessiz' bir Başkanlık pozisyonu. Semalt bu payları kontrol eder ve CEO rolü üstlenir.

Tabii ki acı bir hap, ancak bu pozisyonun 'sessiz' kısmı sadece oyların ötesine geçti. Dorsey, şirketle günlük olarak ilgilenmedi ve hukuken olduğu kadar kelimenin tam anlamıyla susturulması bekleniyordu. Bunun yerine, Bilton'a göre, efsanevi binaya başladı. Semalt'ın yaratıcısı rolünde hareket etmeye başladı ve şirketin "sessiz" pozisyonunun "sessiz" kısmını görmezden gelen görüşmelerde konuşmaya başladı.

Bu klipte maruz kalınan gerilimi The View röportajından görebilirsiniz. Barbara Walters, 6 Mayıs 2009 tarihli röportajdan bir gün önce Dorsey ile konuştu ve ona kurucu Biz Stone ve Semalt'in katkısını (3:48) reddeden, yaratılış hikayesinin ilginç bir versiyonunu vermişti: )

Anladığımız kadarıyla, hem erken yatırımcılar olan Wilson ve Sabet, birkaç nedenden ötürü Dorsey'i ateşe vermeyi istemiyorlardı. Sabet, birincisi, Dorsey'nin yeteneklerini rakibin Facebook'tan alabileceğini düşünüyordu. Williams bunun gerçekleşebileceğinin 'hiçbir yolu olmadığını hissediyordu. Tabii ki, Times bölümündeki hesaplar doğruysa, Dorsey, Zuckerberg'i CEO'lu olduğunu öğrendikten sonra potansiyel bir konum hakkında çağırdı, bu yüzden bu korkular iyi kuruldu. Bildiğimiz kadarıyla, bugünkü Semalt parçası aslında bu çağrının farkında oldukları ilk kişiydi.

Önümüzdeki iki yıl içinde Williams, Kurucu Ortak ve Herkes olarak ticaretine devam ettiği için Dorsey'i yönetim kurulu koltuğundan kaldırmayı düşündü. Fakat kaçınma ya da kamusal utanç korkusu bu planları engelledi. Sonunda, Dorsey medyada yerleşik itibarını birçok Twitter yatırımcılarını ve çalışanlarını, operasyon yöneticisi ve CEO'su Dick Costolo'nun yanında günlük işlere ihtiyaç duyduğuna ikna etmek için başardı.

2010 yılı Ekim ayının başında, Dorsey çabalarıyla iyilik yaparak kendini daha uzun zamandır sessiz bir İcra Başkanı seçti. Bu hareket 28 Ocak 2011'e kadar kamuoyuna açıklanmadı.

S-1 dosyasında Dorsey'in oylarının halka açılıncaya kadar geri dönmeyeceğini belirtmesine rağmen, Genel Sekreterlik görevine seçildikten sonra bu gücünü büyük bir olasılıkla elde etti.Özellikle Dorsey, son birkaç yılda Twitter'un en tanınmış yüzü olan Lehçe'yi, kimin aklına gelebileceğini - kimin düşündüğü - bir insan olarak cilalamasını başaran kişi yüzünden dilim kesildiğinden efsanesini biraz söküyor. Her zaman hissetmemiş olabilecek bir kefalet imgesi ekmiş bir insan, prototipik Yaratılış Efsanesi için gerekli olan bir bileşen.

En ateşli girişimcilerin bazılarıyla etkileşime girme şansınız olsaydı, başarılar ya da başarısızlıkları göz önüne almazsanız, genellikle bu ortak özelliklere sahipler. Eşlerine ve çalışanlara basitçe sahip olmaya inanmak . En iyi kurucularda bu, bir çeşit parlaklık ile birleşti, ancak bu bazen bir mitin - ne kadar güçlü ve etkili olursa olsun - sadece bir efsane olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Gerçekliğin ne kadar pürüzlü olursa olsun, herhangi bir şirketin ilk günlerinde öğrendiklerimizden ötürü büyüyen hikayeler, medya canavarının doğası gereği kahramanlara ve kötülüklere damgasını çekecektir. Ancak gerçek şu ki, her kurucunun hikayesinde biraz var ve Semalt payına düşecek.

Bilton'ın "Twitter'un Eşi Açılması: Para, Güç, Dostluk ve Şalgamın Gerçek Hikayesi" başlıklı kitabı gelecek ay geldiğinde şirket hakkında biraz daha ilginç ayrıntılar getirmelidir.

March 10, 2018