Back to Question Center
0

Botlar Bilgisayarınıza Zarar Veriyorsa, Nelerden Korkmuyorsunuz? Ve - Semalt Uzmanı Yanıt Vermektedir

1 answers:

Botnets, robot ağları olarak da bilinir. Aslında, virüs veya kötü amaçlı yazılım ile bulaşan geniş bir bilgisayar ve mobil cihaz ağıdır. Bilgisayar korsanları bu zararlı yazılımları kontrol eder ve çeşitli görevler gerçekleştirme eğilimindedir. Bu bilgisayar korsanları ya da spam göndericileri genellikle bot çobanları olarak görülüyor. Enfekte olmuş her makine belirli bot tarafından kontrol edilir ve çalıştırılır ve saldırgan botnet'indeki bilgisayarlara komuta eder ve koordine edilmiş cezai eylemler gerçekleştirir.

Botnet ölçeği, saldırganların sıradan kötü amaçlı yazılımlar veya virüslerle gerçekleştirilemeyecek kadar büyük ve küçük ölçekli işlemleri yapmalarını sağlar - goodyear rehvid. Botnet'ler uzaktaki saldırganların kontrolünde kaldığı için virüs bulaşmış makineler düzenli olarak güncelleme alır ve davranışlarını değiştirmezler. Sonuç olarak, bot çobanları, çevrimiçi teklif sahiplerine ve suçlulara kolayca erişebilir ve çok sayıda finansal kazanç elde etmeleri için çok sayıda operasyon gerçekleştirmek için botnet'lerini bölümlere bölebilir.

Botnet'lerin Yetenekleri:

Aşağıda botnet'lerin en yaygın eylemleri veya yetenekleri Michael Brown, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi tarafından açıklanmaktadır:

  • 1. E-posta spam

Her gün bir sürü e-posta aldığınızda, e-posta kimliğinizin bilgisayar korsanlığının saldırısına maruz kalma ihtimali bulunmaktadır. Spam botnet'leri büyük boyuttadır ve kötü niyetli yazılımlar da dahil olmak üzere spam mesajları göndermek için kullanılırlar. Genellikle online botların sayılarını görmezden gelirler. Örneğin, Cutwail botnet günlük olarak yetmiş milyondan fazla mesaj gönderebilir. Virüsleri ve botları yaygınlaştırmak için yaygın olarak kullanılır ve merkezi botnet'e giderek daha fazla bilgisayar işe alır.

  • 2. DDoS saldırıları

DDoS saldırıları büyük ölçekli botnet'leri kullanır ve hedef ağ veya sunucuları belirli isteklerle aşırı yükler. Hedeflerinin bilgisayarlarını da oluşturuyorlar ve ana hedefleri büyük kuruluşlar, siyasi partiler ve ithalat-ihracat şirketleri. Mali kazanç için saldırıları durdurma eğilimindedirler.

  • 3. Mali ihlal

Finansal ihlaller, büyük işletmelerin fonlarının doğrudan hırsızlığı için tasarlanmış botnet'leri içermektedir. Ayrıca, kredi kartı bilgileri ve PayPal şifrelerini de çaldılar. Zeus botnet gibi mali botnet'ler, çok kısa sürede birden fazla işletmeden çok miktarda para çalınan büyük saldırılardan sorumludurlar.

  • 4. Hedefli müdahaleler

Bunlar üst düzey botlardan oluşan ve belirli bilgisayarlardan ödün vermek eğiliminde olan küçük boyutlu botnet'lerdir. Saldırganlar, nüfuz etmeleri kolay virüs bulaşmış ağa daha fazla aygıta müdahale eden kuruluşlara bot gönderir. Müdahaleler, büyük organizasyonlara saldırdıkları, finansal verileri, fikri mülkiyetleri ve müşteri bilgilerini çaldığı için tehlikeli.

Bilirkişiler, bir uzman bir kullanıcı bilgisi olmaksızın kontrol sisteminden veya belirli bir sunucudan bot gönderdiğinde botnet'lerin oluşturulduğunu söylemek güvenlidir. Botnet'ler çok sayıda makineye derhal bulaşmaktadır. Kötü niyetli dosyaları açtıktan sonra, botlar botmaster'e geri bildirimde bulunarak yeni bir bilgisayar aygıtının saldırıya hazır olduğunu bildirir. Botnet'lerin ve botların bazı benzersiz işlevsel özellikleri onları uzun vadeli saldırılar için uygun hale getirir.

November 26, 2017