Back to Question Center
0

Sahtekar Sitelerdeki Semalt'ı Almak - Verilerinize Etkiler

1 answers:

Sahte siteler ve yönlendiren spam, çevrimiçi işletmelerin istatistikleriyle ve veriyle ricası olmaksızın uzun süre karıştırılıyor. B2C ve B2B işletmelerinin çok sayıda, sitelerine trafik yönlendiren haydut sitelerin meselesinin Google Analytics tarafından otomatik olarak işlendiğini varsayar, bu durum küçük işletmeler verileri ile karışır.

Semalt'tan önde gelen uzmanlardan biri olan Ryan Johnson, haydut sitelerin verileriniz üzerindeki etkisini anlamanıza yardımcı olması için bu konuda bazı yararlı bilgiler sağlar.

Spam gönderenler ve oportünistler sahte trafiğin web sitenize gizlenmesi ve sızması için izleme kodlarının avantajlarından yararlanmaktadır. GA izleme kodunuzu sitenize koyarak, sitelerine yapılan ziyaretler Google Analytics'inizde otomatik olarak görünür - многофункционaльный нaдувной дивaн. Bu, web sitenizi iki şekilde olumsuz şekilde etkileyebilir. Her şeyden önce, kötü niyetli yazılımlar ve bot trafiği, web sitenizin verilerinizle tehlikeye girmesini kontrol edebilir. İkinci olarak, sitenize yönlendirilen ziyaretçiler, hemen çıkma oranlarını etkileyen sayfalarınızı geri tıklayabilirler.

Müşteriler web sitenizi ziyaret ettiğinde ve sayfalarınızı tıklayarak ilerlerken, hemen çıkma oranları yükselir ve dönüşüm anahtar kelimenizi algoritmalarda yüksek sırada yer alacak iyi bir konuma getirir. Bununla birlikte, sayfalarınıza tıklayıp geri dönen ziyaretçiler, algoritmaları anahtar kelimenizi alakasız olarak işaretlemesine neden olan hemen çıkma oranlarınızı düşürür. Sahte siteleri ve yönlendiren spam'ı sitenizi ziyaret etmeme ihtiyacının olduğu yer burasıdır.

Sahte siteleri tanımlama ve işaretleme ile ilgili ipuçları

Sahtekar siteleri belirlemek için ayrıntılandırma ve ana makine adı boyutlarıyla bir ana makine adı raporu hazırlamak için kullanılır. 'Benzersiz ziyaretçilerin' ve 'ziyaretlerin' metriği, web sitenizi ziyaret eden toplam ziyaret sayısını ölçmek için kullanılır. Gerçek trafiğin filtrelenmeyeceğinden emin olmak için kampanyanızın hedeflerini ve gelirlerini kullanın. Alternatif olarak, dahili trafiği, bot ve örümcekleri ve alan adı kimlik bilgilerinizi içeren yönlendiren spam'ı hariç tutmak için özel raporunuza yeni bir filtre ekleyebilirsiniz.

Ancak, sahtekar siteleri ve yönlendiren spam'ı Google Analytics'inizden hariç tuttuğunuzda, görevlerinizi dikkatle yerine getirmeniz önerilir. Segmentinizde görüntülenen iki Google'a ait host adı, sahte siteler olarak değerlendirilmemelidir; bu, değerli bilgilerin kaybolmasına neden olabilir. Segment ayrıca, ziyaretçilerin "önbellek" seçeneğini ne zaman tıkladığını ve potansiyel ziyaretçilerin bazılarının bir Google çeviri hizmeti kullandığını gösteren bir çevirme ana makine adını belirten bir web önbellekten oluşur.

Belirsiz olduğunuz bazı ana makine adlarını görüp görmeyeceğinizi görmek için segmentinizi kontrol edin. Onlara işaret ederseniz, onları ziyaretçilerin açılış sayfasına yönlendirin. Gerçek trafiğinizi kullanarak sitelere bakmak için ana makine adı URL'sini ziyaretçilerinizin açılış sayfasına yapıştırın. Alanın haydut olduğuna ikna olduktan sonra, aşağıdaki işlemleri kullanarak onları filtreleyin.

Reaktif dışlama metoduyla sahte siteleri filtreleme hizmetleri

Engellenecek host adlarının listesini tanımladıktan sonra, yeni hariç tutma filtreleri ekleyin. Sahte alanların hariç tutulmasına ilişkin bu yöntemi kullanırken, yeni filtrelerin yeni verileri hariç tuttuğunu göz önünde bulundurmanız önerilir. Yürütme sırasında filtrelenmemiş olarak kalacak başka bir filtre oluşturun. Bu şekilde, dışlama pratiğinize kapılsanız bile verilerinizi kurtarırsınız.

Proaktif dışlama yöntemi

Sahte siteleri Google Analytics'ten çıkarma yönteminde alanlar, oluşturulan ana makine adlarınızla eşleşip uyuşmadığına bağlı olarak filtrelenir. Filtre uygulanmış verilerin ana makine adı alanlarla eşleşmiyorsa, veriler rapordan alınamaz.

Google Analytics, çevrimiçi platformlarda faaliyet gösteren hem B2C hem de B2B işletmelerinin kurtarılmasına geldi. Bir firma artık temiz ve doğru raporlar elde etmek için sahte siteleri, yönlendiren spam'ı ve zararlı yazılımları web sitelerinden filtreleyebilir ve hariç tutabilir. Değerli bilgilerin filtrelenmesini önlemek için sahte siteleri Google Analytics'ten hariç tutarken dikkatli olun.

November 24, 2017