Back to Question Center
0

Şal: Truva Atılarından Nasıl Kurtulunur

1 answers:

İnsanlara bir Truva atı veya sadece bir Truva atı denilen şey, kullanıcıyı indirmeye iten samimi bir şeymiş gibi davranan kötü amaçlı yazılımlardır. Medya oynatıcı, bir e-postaya ekli bir dosya, bir web sayfası veya bir akıllı telefon için bir uygulama biçiminde olabilir. Kullanıcılar bilgiyi oldukça ikna edici bulabilir, bu bilgileri açmalarına yetecek kadar kalıcı olabilir ve dolayısıyla kötü amaçlı yazılım yüklenir. Truva atları bir dosya biçiminde olabilir. Görüntü dosyaları, ofis belgeleri, ses dosyaları veya çevrimiçi oyunlar gibi taklit edebilirler.

Semalt'ın Üst Düzey Müşteri Başarı Yöneticisi Julia Vashneva, Truvalılar ile virüsler veya solucanlar arasında iki farklılığın olduğunu söylüyor - comprar vps en peru. Truva atı durumunda, virüs veya solucan gibi kendilerini çoğaltma veya bağımsız olarak yayma yeteneği yoktur. İkincisi, virüsler ve solucanlar kazaya bağlı veya zararsızken, geliştiricileri kötü niyetli davranmak için onları bulurlar.

Trojanlar ne yapar

Yukarıda belirtildiği gibi, Truva atları farklı formlar alabilir ve bilgisayarlarda herhangi bir şey yapabilecek yetenekte bir koda sahiptirler. Kullanıcı bilgisayarı her başlatışında başlatmaya hazır durumdadır. Kurulduktan sonra, uzaktaki bir kullanıcıya, genellikle siber suçlulara, bilgisayarın kontrolünü sağlayan sisteme geri giriş oluşturur. Sahibinin kilitlenmesine neden olabilir. Bütün bu eylemler sessizce ve gizlice yürütülür. Hatta çalışan bir anti-virüs programını kullanıcının bilgisi olmadan devre dışı bırakabilirler.

Bazı mevcut Truva atları, klavye üzerindeki kullanıcı faaliyetlerini not eden, internet kullanımını izleyen ve kişisel bilgileri toplayan casus yazılım olarak çalışan keyloggers kuruyor Diğerleri botnet yazılımının yüklenmesine izin veriyor, bilgisayarları bilgisayar korsanları tarafından kontrol edilen diğer zombi bilgisayarlarla birleştiren, botnet'lerin çok amaçlı özelliklere sahip oldukları, web sitesi sıkışmaları, spam e-postalar üreten, şifrelemeleri kıran veya giriş kimlik bilgilerini ve şifreleri çalmak için DDoS (Dağıtık Hizmet Reddi) saldırıları başlatabilirler. 8)

Trojan kurulumlarının en yaygın aracı, sürücü tarafından yapılan indirmelerdir. Ne yaparsa, bilgisayar korsanları bir web sitesinin kodunu, bir kullanıcı otomatik olarak onu ziyaret ettiğinde kötü amaçlı yazılım indirmek için değiştirir. Bir kullanıcının hesabında yazılımı değiştirmek için ayrıcalıklar varsa, Trojan indirildiklerinde otomatik olarak kendini yükleyecektir.

Üçüncü taraf uygulama mağazaları, bilgisayar korsanlarının Truva Atlarını gizlediği ortak yerler olarak hizmet vermektedir. Mobil uygulamaların daha ucuz versiyonlarını sunan satıcılara taklit ediyorlar. Bir uygulamayı indirip yüklemeden önce, kullanıcıların yazılımın istediği belgeleri ve izinleri incelemesi gerekir. Apple ürünleri, cihaz sahibini "hapishane kırılmadığı sürece" muhtemelen güvenlidir.

Truva atlarını tespit etmek çok zor. Birisi sisteminde varolduğundan şüphelenirse, siber suç kontrolü altında olduklarından şüphelenilen sunucularla herhangi bir iletişim kurmak isteyen tüm trafiği analiz eden "paket algılayıcı" yı kullanmalıdırlar. Buna rağmen, Truva atlarından kurtulmaya yetecek kadar anti-virüs programı var.

Trojan Enfeksiyonlarının Önlenmesi

Önce, nadir durumlarda tam idari haklarını kullanacak şekilde kullanıcı hesabını yapılandırın. Ayrıca, yazılım yükleme veya güncelleme haklarını da sınırlamalıdırlar. Uygulamayı değiştiremeyecekleri için internetle ilgili diğer etkinlikler için sınırlı hesaplar kullanın.

İkinci olarak, güvenlik duvarlarının tüm ev ağları için etkin durumda kalmasını sağlayın. Çoğu işletim sisteminde dahili güvenlik duvarları vardır ve bu nedenle kablosuz yönlendiriciler de vardır. Son olarak, düzenli taramaları gerçekleştiren sağlam bir anti-virüs yazılımı, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Her zaman düzenli olarak güncellediğinden emin olun.

November 23, 2017