Back to Question Center
0

Semalt, Bazı Ülkelerin Sitenize Ulaşmasını Engellemek İçin Açıklıyor

1 answers:

Bir web siteniz ya da blogunuz varsa, tüm ülkeler tarafından varsayılan olarak erişilebileceğini bilmelisiniz. Çeşitli alanlar, diğer eyaletlerde bulunan insanlarla alâkalı değildir; bu nedenle, önemli trafik ve onlardan gelen ziyaretleri beklememeliyiz. Örneğin, yerel bir kitapçığınız varsa ve pazarınız kendi ülkenizdeki insanlarsa, diğer ülkelerin sunucunuzun bant genişliğini boşa harcamasına gerek yoktur.

Bazı ülkelere erişimi engellemenin çeşitli nedenleri vardır - computer network cabling. Bunun en iyi nedeni, sitenizin yalnızca yerel insanlara hitap etmesi ve yabancılarla hiçbir ilgisi bulunmamasıdır; dolayısıyla Google, Bing ve Yahoo'nun sitelerinizi bu eyaletler için dizine eklemesini durdurabilirsiniz. İşte, Ross Barber, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi, ülkeleri engellemek için en yaygın yöntemleri tartıştı:

1. .htaccess dosyası

Eğer bir webmaster iseniz, .htaccess dosyasının düzenlenmesinin çok çeşitli şekillerde sitenize yarayabileceğini biliyor olabilirsiniz. Okunaklı bilgisayar korsanları ve spam gönderenleri görevlerini yerine getirmek için proxy ve bot çiftlikleri kullanır. Bununla birlikte, bir webmaster şüpheli IP adreslerini engelleyebilir, böylece bilgisayar korsanları çevrimiçi yaramaz şeyler yapamazlar. Istenmeyen ülkeler engellenirse .htaccess dosyanız binlerce metin dizesiyle büyüyebilir. Bunun için .htaccess dosyasına belirli bir kod yerleştirmeniz yeterlidir ve kod şu şekildedir:

Sipariş Reddi, İzin Ver

1.1.1.1

den redüksiyon

2.2.2.2'den

redüksiyon

3.3.3.3

den reddedildi.

2. Barındırma şirketini engelleme hizmetleri ile kullanın

Farklı ülke engelleme hizmetleri sunan barındırma hizmetini kullanabilirsiniz. GoDaddy, bu hizmeti makul aylık fiyatlarla sunan tek barındırma şirketidir.

3. Çıplak Metal

VPS olarak da bilinen çıplak bir metal, istenmeyen ülkeleri engellemek için kullanabileceğiniz bir makinedir. Yazılım güvenlik duvarından barındırma hizmetine ve kontrol paneline kadar, çıplak metal her şeyi elinize alır. Gidebileceğiniz üç çıplak metal seçeneği DigitalOcean Droplet, Rackspace ve InMotionHosting'tir. Google'ın adlarını ve kontrol ayrıntılarını öğrenin.

4. CPanel IP engelleyicilerinizi kullanın

Kullandığınız barındırma şirketi IP adreslerini kontrol panelinden engellemenize yardımcı olabilir. Onlarla doğrudan iletişime geçebilir ve onlardan, trafik almak istemediğiniz ülkelerin IP'lerini engelleyebilmeniz için cPanel'inize bir IP engelleyicisi kurmalarını isteyebilirsiniz.

5. Geobloging veya Coğrafi Kısıtlama

Coğrafi Kısıtlama, erişimi kısıtlamak istediğimiz ülkeleri seçmemizi sağlar. Bu ülkelerin beyaz listelerini veya kara listelerini yapılandırarak, Amazon CloudFront aracılığıyla web içeriğinizin dağıtımını kolayca kontrol edebilirsiniz. Akamai ile gitmek için başka bir seçenek. Web içeriğinizi yayınlayan CDN'ye sahipseniz, bant genişliğinizin anlamsız kullanımı konusunda endişelenmelisiniz. Geoblocking hizmetlerine dikkat edin ve işleri mükemmel bir şekilde yapın.

6. Apache Modülleri

Apache modüllerine sahipseniz, .htaccess dosyasını çok sayıda IP satırı ile doldurmanız gerekmez. MaxMind bize istenmeyen veya şüpheli IP adreslerini engellemek için kullanabileceğimiz ücretsiz veritabanını sağlar. GeoLite2, en iyi seçenektir ve ücretsizdir.

November 26, 2017