Back to Question Center
0

Semalt: Botnet En Zorlayıcı Cyber ​​Weapon mu?

1 answers:

Botnets şu anda pazarlama endüstrisinin içeriğinde en güçlü siber silah olarak düşünülüyor. Botnet'ler, bilgisayar kullanıcılarının kaldıraçlarını alır ve sahiplerinin izni ve bilgisi olmaksızın kimlik bilgilerine erişir. Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi Jason Adler, bu siber silahın bilgisayarları, yazıcıları veya kaydedicileri etkileyebileceğini açıkladı - mejor web hosting en argentina.

Botnet'ler hakkında bilmeniz gerekenler

Botnet'ler kötü niyetli yazılımlar tarafından web sitelerine ve cihazlara gizlice gizlice girmek için komuta edilen araçlar ağlarıdır. Bir botnet, botlar çobanlar, botları mutlaka bir bilgisayara sızdırmadan kontrol eden siber suçlular tarafından yönetilir. Bot çobanları, komuta sunucularının yardımıyla örgütlere saldırı düzenleyen yetkilere sahiptir.

Çoğunlukla finansal bilgi ve parolaları çalmak ve bunlara erişmek için kullanılırlar. Dağıtılmış bir hizmet reddi, botların trafik kazanıp belirli bir web sitesinde sahte istek göndererek kontrol edildiği botnet'lerin bir başka kullanımıdır. Uzun vadede, hedeflenen site aşırı yüklenmeye ve onları kapatmaya zorlayan bir senaryo haline gelmektedir. Son zamanlarda, hayır amaçlı kampanyalarda para çalmak için robot ağları yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Robottaki ağların yükselmesi

İnternetin büyümesi ve genişlemesi botnet'lerin artışında önemli bir rol oynamıştır. İşlerin Internet (IoT) cihazları, bilgisayarlara kıyasla botnet'lerle kolayca manipüle edilebilir ve saldırıya uğrayabilir. IoT cihazları için bir motor olan Shodan, bot çobanları tarafından, savunmasız cihazları ve aygıtları internette tanımlamak ve tespit etmek için sıklıkla kullanılır.

Botnet'i tasarlayan geliştiriciler, sadece maddi kazanımları için robot ağları kullanmakla kalmaz, aynı zamanda diğer kötü niyetli saldırganlara kiralarlar. Saldırganlar web sitelerindeki önemli bilgileri çalmak ve bunlara erişmek için botnet'lerden yararlanırlar. Bredolab botnet, bilgisayar korsanlarına kiralanmış bir robot ağı örneğidir. Bunun karşılığında, saldırganlar geliştiriciye aylık olarak 120,000 dolar tahmini bir ödeme yapmaya karar verdiler.

Mirai, viral hale gelen başka bir dağıtılmış hizmet reddi saldırısıydı. Botnet'i tasarlayan geliştiriciler siber silahı saat başı 7,500 dolara ödedi.

Bilgisayarınızı botnet'lerden nasıl koruyacağınız hakkında ipuçları

Botnets, saldırılar bilgisayar kullanıcısı olmadan uyarılmaya başlandığından tehlikeli olarak kabul edilir. 'Dan kaldıraca sonra, bilgisayarınız trafikte bir artış ve daha düşük bir performans sergiliyor. İşte cihazınızı botnet ağı ile bulaşıcı bulaştırmamak için kullanabileceğiniz hileler.

  • Bilgisayarınızda çalışırken gereksiz özellikleri kapatın. Bilgisayar korsanları, açık özellikler ve portlar yoluyla cihazlardan yararlanırlar.
  • Aygıtınızda düzenli olarak güncelleme yapan donanım ve yazılımlar bulunur. Programlarınızı ve yazılımlarınızı güncel tutmak, kötü amaçlı dosyaları ve botların bilgisayarınıza erişmesini tespit etmenize ve engellemenize yardımcı olur.
  • Güvenli parolalar kullanın ve tehlikeye girmekten kaçınmak için bilgisayarınızın varsayılan ayarlarını değiştirin. Kötü amaçlı yazılımlar ve saldırganlar cihazınıza erişmek için zayıf parolaları ve fabrika ayarlarını tarar.

Mevcut pazarlama sektöründe, botnet'ler internette en esnek siber saldırılar olarak değerlendirilmektedir. Botnet'lerin çevrimiçi kampanyanızı tehlikeye atmasına izin vermeyin. Yukarıda listelenen ipuçlarını uygulayarak dikkatli olun.

November 26, 2017