Back to Question Center
0

Semalt Rehberi Google Analytics'in Profil Filtrelerine

1 answers:

Segmentleri kullanarak web analitiklerini analiz etmek, onu anlamak için en iyi yoldur. Google Analytics, verileri segmentlere ayırmanın en güçlü yolları arasında özel değişkenler, profil filtreleri ve gelişmiş segmentler sunar. Aşağıdaki makalede Oliver King, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi, profil filtrelerini tartışacaktır - ray ban justin.

Profil Filtreler

Uzun vadeli bir segmentasyon stratejisidir ve bunu değiştirmek veya silmek mümkün değildir. Uzmanlar, kullanıcılara süreçle ilgili yanlışlıklar olursa yedekleme için kullanabilecekleri bir ham veri profiline sahip olmalarını önerir. Google Analytics Değişiklik Geçmişi, profil filtrelerinde yapılan değişiklikleri izlemeye yardımcı olur. Profil filtreleri artık yeni filtreleri test etmek için gerekli olan gerçek zamanlı raporlar için geçerlidir. Yeni profilin sonuçlarını izleyin ve hataları gerçek zamanlı olarak düzeltin.

On yararlı Google Analytics Profil Filtresi

 1. IP Adresi Ekle 

Hedef başarısını sınamak için en iyi yollardan biridir. Bir kişi büyük bir şirkette çalışıyorsa, aynı adreste başka kişilerin olması ihtimali var demektir. Google Analytics filtreleri sekmesinin altında yeni bir tane oluşturun, bir ad verin ve önceden tanımlı filtreyle birlikte kutuyu işaretleyin. Trafiği şu anki IP kriterlerinizle eşleşen aşağıdaki IP adreslerinden münhasıran dahil etmeyi seçin.

 2. IP Adresini Hariç Tut 

Şirket tarafından üretilen dahili trafiği ve bilinen üçüncü partileri hariç tutan profiller oluşturmak da önemlidir. Bunun nedeni, bu ziyaretçilerin site ziyaretçilerinin sitelerini optimize ettiği "tipik" ziyaretçiden farklı anormal sayfa görüntüleme ve davranışlarına sahip olmalarıdır. Filtre bilgileri altında özel bir filtre seçin ve Hariç tut onay kutusunu işaretleyin. Filtre alanı IP adresini okumalı ve ardından filtre modelini yerleştirmeye devam etmelidir. Bu filtre için büyük / küçük harf duyarlılığı yok. IP adres aralığı aracını kullanarak bir dizi adres filtreleyebilirsiniz.

 3. Belirli Kampanyayı Dahil Et / Hariç Tut 

Büyük bir TBM kampanyası yürütüyorsanız ve birlikte çalıştığınız ajanslardan herhangi birinin bu bilgilere erişmesini istemiyorsanız, filtre, TBM verilerini profillerinden hariç tutmanıza yardımcı olabilir. Aynı filtre bilgileri altında, filtreye "TBM ziyaretçileri hariç tut" gibi yeni bir ad verin ve ona bir özel filtre etiketi atayın. Hariç tut kutusunu işaretleyin ve filtre alanında "Kampanya Ortamı" nı seçin. Filtre deseni TBM'dir ve büyük / küçük harf duyarlı değildir.

 4. Kampanya Özniteliklerinde Küçük harf 

Bir şirket ne kadar büyük olursa, kampanya etiketleme işlemleri de o kadar yüksek olur. Her şeyden önce, birinin kampanyalarını nasıl adlandırması gerektiği konusunda katı kurallara uymak önemlidir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, UTM kampanya parametrelerine beş küçük filtreler ekleyin. Bunlara kampanya aracı, kaynak, içerik, terim ve ad dahildir. "Kampanya Özelliklerinde Küçük harf" gibi yeni bir ad seçin. Özel filtre alanının altında "küçük harf" i seçin ve filtre alanı olarak "Kampanya Orta" yazın. Tüm orta kayıtları standartlaştırdığı için Google Analytics'te daha kolay analiz için verileri temizlemeye yardımcı olur.

 5. İstek URI'sinde küçük harf 

URL'ler, hem küçük harfli hem de büyük harfli karakterleri alabilir, bu da web sunucusunun yönlendirme yapmamasına neden olur. Farklı özelliklere sahip iki benzer sayfa, / about-Us / ve / about-us / gibi aynı içeriğe dönmesine rağmen iki ayrı görünüm olarak kaydedebilir. Bu sorunu gidermek için yeni bir filtre oluşturun ve "İstek URI'sında küçük harf" olarak bir ad verin. Küçük harf kutusu işaretlenmiş özel bir filtredir. Filtre alanı "Request URI" (URI İsteği) şeklinde olmalıdır.

 6. İstek URI'sına Ana Makine Adını Ekle 

Google çok alanlı bir uygulamada çalışıyorsa ve iki alana ilişkin tüm veriler tek bir profilde toplanırsa, iki ad arasında ayrım yapmak o kadar kolay olmayabilir. İkincil bir boyut veya bir ana makine adı eklemek, sorunun çözülmesine yardımcı olmalıdır. Filtreye "Host Adı İsteğe Bağlı URI Ekle" gibi bir ad verin ve özel yapın. "Gelişmiş" onay kutusunu işaretleyin. Ayıkla Alan B'nin "İstek URI'sı" olması gerektiği halde A Ayıkla Alan A, Ana Bilgisayar Adı olmalıdır. "Çıktı To" - Yapıcı ayrıca "İstek URI" olmalıdır. Alan B dışında tüm alanlar zorunludur ve büyük / küçük harf duyarlı olmamalıdır.

7. Belirli Bölgeleri Dahil Et 

Birisi uluslararası olarak çekici bir web sitesini yayınlar ve bazı bölgelerin filtrelenmesi gerekebilir. Aşağıdaki filtreyi kullanın: Yeni özel filtre oluşturun ve onu arayın, "Include Ne | Be | Ger" deyin ve dahil etmeyi seçin. Filtre alanı "Ülke" ve "Hollanda | Belçika | Almanya" filtre kalıbı olmalıdır ve büyük / küçük harf duyarlı olmamalıdır.

8. Yalnızca Mobil Ziyaretçilerini İçer 

Şirketler, mobil ziyaretçi kesiminin performansına daha yakından bakmak istiyorsa bunu kullanmalıdır. Önerilen bir filtre adı "Mobil Dahil Et" ve özel bir filtre olmalıdır. Dahil kutusunu kontrol edin ve "Mobil?" Seçeneğini belirleyin. Filtre alanında. Filtre modelinde "Evet", kutu hassasiyete karşı "hayır" i seçin.

9. Yalnızca Belirli Alt Dizine Trafiği Dahil Et 

Bir şirket web sitesi bir blog bölümü içeriyorsa ve yazı gönderen içerik yazarları varsa, dizine erişimlerini sınırlamanın çeşitli nedenleri vardır. Bunu yapmak için, "Blog Trafiğini Dahil Et" adıyla önceden tanımlanmış bir filtre oluşturun. Yalnızca "/ blog / alt diziniyle başlayan alt dizinlere gelen trafiği de dahil edin, büyük / küçük harf duyarlı olmamalıdır."

10. Yalnızca Belirli Alt Dizine Trafiği Dahil Et 

Başkalarının Google Analytics profil numarasını almasını ve diğer alanlara yerleştirmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, çalışan bir GA profil numarasıyla bir evreleme veya test alanlarını filtreliyor. Yeni özel filtreyi "Örnek Alan Ekle" olarak adlandırın ve ekle'yi seçin. Filtre deseni olarak bir "Hostname" süzgeç alanı ve "exampledomain \ .com" olmalıdır. Büyük / küçük harf duyarlı değildir.

 11. Bonus: Tüm Sorgu Parametrelerini Dışla 

Mevcut web sitesinde çok miktarda varsa, teknik sorgu parametrelerini filtrelemek de önemlidir. GA'da görünen sayfaların sayısını azaltır, dolayısıyla daha fazla anlam kazandırır. Özel filtrenin adı olarak "Exclude All Query Parametreler" kullanın. "Gelişmiş" onay kutusunu işaretleyin. A ayıklamak için Alan A İstek URI'si olmalıdır ve B Alanını Boşaltmak için Alan B bırakılmalıdır. "Çıktı To" - Yapıcı ayrıca "İstek URI" olmalıdır. Alan B dışında tüm alanlar zorunludur ve büyük / küçük harf duyarlı olmamalıdır.

Filtre Sırası Atama

Google Analytics filtrelerinin uygulanması, kullanıcının bunları ekleme biçimindedir. Onları yönetici kontrol panelindeki profil ayarlarında değiştirmek mümkündür.

November 24, 2017