Back to Question Center
0

Semalt: Üç Milyon Wiki Makalesini Düzenleyen Bir Adam

1 answers:

Bu yazıda, Oliver King, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi, Svenker Johansson'un Wikipedia'da milyonlarca makale başarıyla yarattığı yazılımdan ve bu yazılımdan birine nasıl dönüştüğünü anlatacaktır. Bu ansiklopedi web sitesinin en ünlü ve üretken editörleri. Bu İsveç fizik öğretmeni, yaygın olarak Lsj olarak bilinir. Otomatikleştirilmiş bir Vikipedi editörü Lsjbot yarattı, bu da Svenker'ın İsveççe versiyonu için birçok Wikipedia makalesi oluşturmasına yardım etti.

Şimdiye kadar, Lsjbot Wikipedia çeşitli sürümlerinde üç milyon makale oluşturabilmiş ve on milyondan fazla düzenleme yapabilmiştir. Johansson, ana görevin farklı hayvan ve bitki türleri hakkında makaleler üretmek olduğunu ve yaptığı düzenlemelerin çoğunun yalnızca bu göreve ilişkin olduğunu söyledi - hosting windows sql server 2008. Wikipedia'nın sadece birkaç bot'u olduğu zamanlar vardı, ancak Johansson günümüzde giderek önem kazandığını ve Google ve Wikipedia makinesinin bir parçası olması gerektiğini iddia ediyor.

Bununla birlikte, botlar ile yapabileceğimiz şeylerin sınırları vardır. Botlar önemlidir çünkü birçok işi sürdürmeye ve Wikipedia üzerinde çeşitli makaleler oluşturmaya yardımcı olurlar. İngilizce versiyonu milyonlarca yayınlanmış makaleye sahiptir ve botlar vandalizmi büyük ölçüde onarmak için kullanılır. Dünyanın her yerinde, eski şeyleri onarmak ve güncellemek, mevcut tartışmaları arşivlemek, Wikipedia makalelerinin kategorilerini değiştirmek ve manuel problem raporlarına doğru tarih damgaları ekliyorlar.

Robotlar NASA'nın tarihini yazıyor mu?

Bu yaklaşımın en büyük tehlikelerinden biri, NASA'nın tarihi ile sonuçlanan makalelerdir. Birçok kişi, botların bu makaleleri yarattığına ve yayınlarında bir çok otomatik programın bulunduğuna inanıyor. 2008'de bir algoritma ClueBot II, asteroitler üzerinde on beş bin Wikipedia makalesi yazdı. Sadece kamuya ait verileri yeniden yazdı ve NASA'nın veritabanından gelen bilgileri Wikipedia makalelerine dönüştürdü. Bu makaleler, geri dönüşleri için etiketlerini değiştiren ve birbirlerine bağlayan botlar tarafından düzenlenmiştir. Bu botlar Wikipedia makalelerinin İngilizce sürümlerini Çin versiyonuna bile değiştirdi. 2012'de bu yaratılış geri alındı ​​ve insanlar bütün işleri yaptılar.

Botlar veya robotlar özel onay süreçlerine girerler

Web sitesinin denetlenmesinden sorumlu olan Wikimedia Vakfı'nın müdür yardımcısı ve katkısı bulunan Erik Moller, Cluebot hakkında bazı örnekler verdi. Wikipedia'da robotların veya botların kullanımını kapsamlı bir politika ile düzenlediğini belirtti. Guardian'a, tüm botların sınırlı özellikleri, özellikleri ve seçenekleri nedeniyle bu dev ansiklopedi üzerinde çalışmaya uygun olmadığını söyledi. Botların çoğu, gerçekleştirdikleri görevlerin anlamlı olup olmadığı insanların yaptığı tespitlerin yapıldığı sert onay prosedürüne göre yapılır. Gereksiz yoğun çalışmayı nadiren gerçekleştiren botlar anında onaylanmaz veya bir ömür boyu kapatılır.

Moller, Vikipedi'nin ve projelerinin yapısal verisinin çeşitli şekillerde korunduğunu kabul eder; bu da, şeylerin güncel tutulmasına yardımcı olur ve numaraların elle güncellenmesi ve alınmasında insani hataların potansiyellerini azaltır.

Wikipedia, çok sayıda makaleye sahip web sitelerinden biridir. Johansson, robotlar ve botların bilgece kullanıldığını ve onları Wikipedia'da kullanmadan önce üst düzey yetkili makamlar tarafından onaylandıklarını söyleyerek milyonlarca makale yaratma uygulamasını savundu.

November 26, 2017