Back to Question Center
0

Semalt: Wiki Makaleleri Oluşturmak için Botları Kullanma

1 answers:

Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi Michael Brown, Vikipedi'nin veya sadece Wiki'nin çeşitli konularda çok sayıda makale yazdığına övülen web sitelerinden biri olduğunu söylüyor. İsveçli üniversite müdürü Svenker Johansson, milyonlarca makale oluşturmanın, yalnızca robotlarla botların akıllıca kullanıldığını ve onları Wikipedia'da kullanmadan önce üst düzey yetkililer tarafından onaylandıklarını söyleyerek savundu.

Johansson'un yazılımı Wikipedia'da milyonlarca makale başarıyla yarattı ve bu ansiklopedi web sitesinin en ünlü ve en çok editörlerinden biri oldu. Şimdi, bu fizik öğretmeni yaygın olarak Lsj olarak bilinir. Svenker'ın İsveççe versiyonu için çok sayıda Wikipedia makalesi oluşturmasına yardım eden otomatikleştirilmiş bir Wikipedia editörü olan Lsjbot'u yarattı - noleggio gonfiabili verbania. Şimdiye kadar, Lsjbot, Wikipedia çeşitli sürümlerinde üç milyon makale oluşturabilir ve on milyondan fazla kişisel düzenleme yapabilir. Johansson, ana görevin farklı hayvan ve bitki türleri hakkında makaleler üretmek olduğunu söyledi. Wikipedia'nın sadece birkaç bot'u olduğu zamanlar vardı, ancak Johansson günümüzde giderek önem kazandığını ve Google ve Wikipedia makinesinin bir parçası olması gerektiğini iddia ediyor.

Bununla birlikte, botlar ile yapabileceğimiz şeylerin sınırları vardır. Elbette, botlar önemlidir, çünkü çok fazla çalışmaya yardımcı olurlar ve Wikipedia üzerinde çeşitli makaleler yazarlar. İngilizce versiyonu milyonlarca yayınlanmış makaleye sahiptir ve botlar vandalizmi büyük ölçüde onarmak için kullanılır. Dünyanın her yerinde, eski şeyleri onarır ve günceller, varolan tartışmaları arşivler, Wikipedia makalelerinin kategorilerini değiştirir ve manuel problem raporlarına doğru tarih pulları ekler.

Botlar veya robotlar özel onay süreçlerine girerler

Web sitesinin denetlenmesinden sorumlu olan Wikimedia Vakfı'nın müdür yardımcısı ve katkısı bulunan Erik Moller, Cluebot hakkında bazı örnekler verdi. Wikipedia'da robotların veya botların kullanımını kapsamlı bir politika ile düzenlediğini belirtti. Guardian'a, tüm botların sınırlı özellikleri, özellikleri ve seçenekleri nedeniyle bu dev ansiklopedi üzerinde çalışmaya uygun olmadığını söyledi. Botların çoğu, gerçekleştirdikleri görevlerin anlamlı olup olmadığı insanların yaptığı tespitlerin yapıldığı sert onay prosedürüne göre yapılır. Gereksiz yoğun çalışmayı nadiren gerçekleştiren botlar anında onaylanmaz veya bir ömür boyu kapatılır.

Moller aynı zamanda Wikipedia'nın ve onun projelerinin yapısal verisinin çeşitli şekillerde korunduğunu ve bu da şeylerin güncellenmesine yardımcı olduğunu kabul eder. Makale oluşturmak için robotlar ve botlar kullanma uygulaması kendi dezavantajları var, ancak Johansson uygulamasını güçlü noktalarla savundu. İsveçli Wikipedia'nın Yüzüklerin Efendisi'nin 150'den fazla karakteri olduğunu ancak yalnızca birkaçının Vietnam Savaşı'na ait olduğunu belirtti. Yani, bu yetenekli okul öğretmeni önce yazar ve editörlerin yerini alan botlar oluşturdu. Ardından Tolkien ve beyaz erkek diktatörlerini anlatıyor. Tek bir kişi için halen zor görünüyor, ancak Johansson görevlerini daha iyi bir şekilde yapmak için özel Wikipedia bot'ları kullandı.

November 26, 2017