Back to Question Center
0

Telaşa gerek yok! Semalt Expert, Google Analytics'te Filtreleri Nasıl Kuracağını Bilir

1 answers:

Google Analytics, siteye yapılan tüm ziyaretlerle ilgili bilgileri toplamakla sorumludur. Web sitenizin performansını net bir şekilde anlamak için, Google Analytics tarafından oluşturulan raporlardan alınan verilere bakmanız gerekebilir. Performans optimizasyonu için belirli öğeleri iyileştirmek veya değiştirmek için kararlar oluşturmaya yardımcı olur.

Site sahiplerinin ziyaretçileriyle ilgili bireysel yönleriyle ilgili verileri görüntüleyebilmesinin yollarından biri de filtrelerdir.

Semalt 'dan en deneyimli uzmanlardan biri olan Oliver King, iç trafiği sitenin raporlarından kaldırmak için bir Google Analytics filtresi nasıl kullanılacağını açıklar.

Şirket trafiğini raporlardan hariç tutmak için Google Analitik filtre oluşturmaya karar vermeden önce, bunun nedenini anladığınız önemlidir - ace pokies no deposit bonus codes. Google Analytics, şirket içerisindeki ziyaretleri de içeren siteye yapılan ziyaretleri kaydeder. Bir web sitesine yönelik pazarlama kampanyası sırasında pazarlamacılar kendilerini sitesinde çok fazla zaman geçiriyor olabilirler. Müşterileri ile paylaşacakları veya sitenin içeriğini inceleyebilecekleri ilgili makaleler arıyor olabilirler.

Maalesef bu iyi niyetli faaliyetler olumsuz etkilere neden olabilir. Google Analytics bu ziyaretleri kaydettiğinde, insanların siteye nasıl gittiğini ve orada olduklarında yaptıklarını belirlemek için kullandığımız verilere büyük zarar verirler. Dahili trafik, "normal" ziyaretçilerin davranışlarını anlamaya yönelik çabaları engelleyen yanlış verileri de gösterebilir. Sonuç, çarpık raporlar sunarak sitenin metriklerini değiştirmesidir. Ancak, web sitemizin etkinliğini raporlardan temizlediğinden Google Analytics filtrelerinin yardımıyla bu sorunun etrafında bir yol var.

  • Google Analytics'i açın ve hesabınıza girin.
  • Yönetici bölümüne gidin ve yeni bir görünüm oluşturun. Onlardan bir tanesini ham verilerle değiştirilmediğinizden emin olun. Yedek olarak hareket eder. Filtrelenmiş IP adresleri için yeni bir tane oluşturun. Yeni görünüm için tanımlayıcı bir adla gelin ve doğru zaman dilimine sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Yeni görünümde "Create a Filter" (Filtre Oluştur) sekmesini seçin.
  • Kullanmak istediğiniz filtreyi ekleyin. Düğme bu aşamada görünmezse, webmasterden daha yüksek izinler istemek zorunda kalabilirsiniz.

  • Yeni filtreye bir ad verin ve istediğiniz türünü seçin. Bu durumda, eşit olan bir IP adresinden trafiği hariç tutmayı seçin.
  • Daha sonra, web sitenizin IP adresini girin. "IP adresim nedir" aracı, sitenin mevcut IP adresini bulmanın en kolay yollarından biridir.
  • Aracın IP adresi ne olursa olsun, kopyalayıp onu Google Analytics'inizin filtre alanına yapıştırın.
  • Yeni filtreyi kaydedin.

Tamamlandıktan sonra, söz konusu IP adresinden gelen tüm trafik, Google Analytics raporlarında görünmez. Başka herhangi bir IP adresinden çok fazla iş çıkartırsanız, onlar için de yeni filtreler oluşturmak akıllıca olacaktır. Aynı şey, sitenizde çok iş yapan üçüncü taraf geliştiriciler için de geçerlidir.

November 24, 2017