Back to Question Center
0

Wiki, Bir Çağın Bir Sembol Olarak; Semalt Uzman Görüşü

1 answers:

Semalt uzmanı Julia Vashneva, içeriğin çoğuna uygulanan "herhangi biri düzenleyebilir" politikası nedeniyle Vikipedi'nin eşsiz bir çevrimiçi ansiklopedi olduğunu belirtiyor. Yazı yazmak ve düzenlemek için açık davetiye çıktı şaşırtıcı sonuçlar ve kamusal hayal gücünü yakaladı.Ancak geleceğe yönelik bir politika da bazı takaslar ile birlikte geliyor - uap ac pro vs uap ac m pro.

Bilinen bir şekilde Wikipedia, sadece bir çevrimiçi ansiklopedi değil aynı zamanda bir bürokrasi oluşturan bir topluluktur. Topluluk, gönüllü yöneticilere uygun olmayan içeriği silmek ve vandalizme karşı savunmasız kişileri korumak için editör kontrolü sağlayan iyi tanımlanmış güç yapılarına sahiptir.

Bu önlemler hangi girdilerin "herkes düzenleyebilir" ilkesinden hariç tutacağını belirler. Bu tür kayıtların listesi hızla değişirken "herkes düzenleyebilir" ilkesinden hariç tutulan içeriğin bazıları Christina Aguilera'daki makalelerden Albert Einstein'a kadar uzanan 82 giriş içeriyor. Bu girdiler, tekrarlanan vandalizmden dolayı düzenleme yapılmasına ve bu girdilere nelerin dahil edileceğine dair tartışmalara karşı korunmaktadır. 82 girişten başka, Adolf Hitler, George W. Bush ve İslam'ın içeriği de dahil olmak üzere yarı korumalı 179 kayıt var. Bu kayıtlar yalnızca web sitesinde kayıtlı kişiler tarafından en az dört gün boyunca düzenlenebilir.

Yukarıda öngörülen tedbirlerin sitenin demokratik ilkelerini baltaladığı görülebilir, ancak Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, korumanın geçici bir önlem olduğunu ve sadece İngilizce-İngilizce web sitesindeki 1.2 milyondan fazla girdinin küçük bir bölümünü etkilediğini belirtiyor. dil web sitesi. Bay Wales'e göre koruma, kaliteyi kontrol etmeyi amaçlıyor, ancak Vikipedi tanımlamıyor. Viktorya'yı tanımlayan şeyin gönüllülerin açık katılımı olduğunu söylüyor.

Baştan itibaren, Bay Wales web sitesine açık bir misyon verdi: gezegendeki herhangi birine özgür bilgi vermek. Aynı zamanda, verilerin nötr bir bakış açısıyla sunulması gerekliliği gibi kuralları ve düzenlemeleri belirledi. Wikipedia, CNN ve Yahoo News gibi siteleri yenmeyi başarabildiğinden sistem çalışıyor gibi görünüyor.

Çoğu kişi Wikipedia'nın yaklaşık 10 milyon katılımcı olduğunu düşünse de, işin büyük kısmı birkaç kişi tarafından yapılır. Sitedeki yöneticilerin hepsi de çoğunlukla 20 yaşlarındaki gönüllülerdir. Bunlar birbirleriyle sürekli iletişim içindedir ve gereksiz veya kötü amaçlı değişiklikleri izlemekle yükümlüdürler. Makalelerde yapılan değişiklikleri izleyen özelleştirilmiş bir yazılım da vardır.

Mr. Galler, sitedeki vandalizmin asgari bir sorun olarak değiniliyor. Bununla birlikte, bu yıl, topluluk web sitesinde yer alan yanlış bilgilere yönelik tanıtımın artması nedeniyle bazı makaleler için kısmi koruma sağlamaya karar verdi. 4 günlük bekleme süresi, silah alıcılarına dayatılan süreye benzer şekilde tasarlanmıştır.

Saldırılar düştüğünde, sayfadaki yarı koruma modu herkesin düzenleyebileceği şekilde değiştirilir. Ocak ayında Bill Gates gibi bazı kayıtlar kısmen korunmuş olsa da, Başkan Bush hakkındaki makaleler sonsuza dek korunma modunda kalmaktadır.

Eleştirilere göre, bazı girişlerin korunması "herkes düzenleyebilir" politikasını alay eder. Bir teknoloji yazarı ve Wikipedia'nın zorlu eleştirmeni Nicholas Carr, sitenin bir editör yapısına benzemeye başladığını söylüyor. Carr, bir ordu amatörünün az kontrolle büyük bir iş yaratabileceğini söylemek, Wikipedia'nın temsil ettiği şeyleri çarpıtmaktır.

Ancak Bay Wales, web sitesinde filtreler olduğundan bu türden eleştirilerin gerekçesiz olduğunu belirtti. Buna ek olarak, Viktorya savunucuları, çoğu vandalın geri çekilmesinin uzun sürmediğini söylüyor.

Aslında, Wikipedia'daki tartışmaların çoğunun doğruluğu üzerinde durulmaktadır. Geçen yıl Nature dergisindeki bir makale, Wikipedia'daki hataların Britannica Ansiklopedisinde bulunanlara kıyasla biraz daha yüksek olduğunu iddia etti. Britannica yetkilileri bu iddiayı şiddetle reddetti.

Vikipedi eleştirilere rağmen, sitedeki içeriğin doğruluğunun organik olarak geliştiğini söylüyor. Vikipedi gönüllü Wayne Saewyc, başlarda her şeyin salakça merhametsizce düzenlendiğini söylüyor. Makale büyüdükçe ve atıflar biriktikçe, içerik daha doğru hale gelir.

Wikipedia gönüllüleri, siteye ilk kez katkıda bulunduğu zaman özgür hissettiklerini söylüyorlar. Kolej mezunu Kathleen Walsh, müzik bölümünden mezun oluyorsa, Vikipedi için yazarken tüm dünya içeriği fark eder.

Çoğu insanın bilmediği bir şekilde, Wikipedia çoğu web tabanlı girişimlerde olduğu gibi kazara başlamıştı. Web sitesinin arkasındaki adam olan Bay Wales, Nupedia.com olarak bilinen, internet tabanlı bir ansiklopedi başlatmaya çalışan seçenekleri gösteren bir tüccardı. Birkaç katkıda bulunanların ilgisini çektikten sonra, Galler, katlanarak gelişen tarafı Vikipedi başlattı.

Oluşum yıllarında, Bay Galler masraflarını cebinden çıkardı. Wikipedia'ı destekleyen kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Vakfı bugün bağışlarla uğraşıyor.

Halen, Bay Wales, 4 ücretli çalışanın yardımıyla Wikipedia'yı çalıştırmaktadır. Wikipedia'nın bir habercisi olan wiki sayfa düzenleme teknolojisinin gücüne inanıyor. 2004 yılında, insanların ilgisini çeken topluluklara dayalı siteler oluşturmalarını sağlayan bir başlangıç şirketi olan Wikia'ya başladı. Örneğin, Wiki 24, TV şovu "24" için gayri resmi bir ansiklopedi.

Şimdi, Wikipedia, web potansiyelinin bir simgesi haline gelmiştir. Bilgi yaratmanın geleceği hakkında çok şey söylüyor. Açık Kaynak Uygulamaları Vakfı Başkanı Mitchell Kapor, gelecekte insanların kahramanlığa ve işbirliğine daha çok bağımlı olacağı anlamına geliyor.

November 26, 2017