Back to Question Center
0

Wiki Düşünceli Olarak Demokratik Mi? Ve - Profesyonel Görüş: Semalt

1 answers:

Çeşitli çalışmalar, bir dizi editörün Wikipedia'nın çeşitli sayfalarını yayınlamaktan ve düzenlemesinden sorumlu olduğunu göstermiştir. Oliver King, Semalt uzmanı, Wikipedia'nın en ünlü, ücretsiz çevrimiçi ansiklopedi olduğunu söylemek güvenli olduğuna inanmaktadır. Purdue Üniversitesi'nden Brian Lamb İletişim Fakültesi profesörü Sorin Adam Matei, Güney Dakota Eyalet Üniversitesi'ndeki toplu iletişim ve gazetecilik araştırmacı ve yardımcı doçenti Brian Britt ile işbirliği yaptı ve Wikipedia'da kimin muazzam miktarda makale sunduğunu açıkladı - oculos de sol masculino polarizado.

Tüm Wikipedia makalelerine başarıyla eriştiler ve bunları 2001'den 2010'a kadar farklı dillere çevirmeye çalıştılar. En iyi yazarlar ve editörler Wikipedia makalelerini hazırlamak için seçildi ve yalnızca deneyimli editörler içeriğini yayınlayabiliyorlar.

Matei gördükleri ve gözlemlediklerini, yakın zamanda ortaya çıkmış olan açık liderliğin varlığıdır. İçeriği şekillendirmekten ve Wiki'de kaliteli ve orijinal içerik yayınlamak için sürekli çalışmaktan sorumlu bir grup yazar ve editör var. Bu editörler gündemi şekillendirdi ve tıpkı dini ve siyasi hareketler gibi sorumluluk bilinciyle hareket ediyorlar.

Uzman aynı zamanda Wikipedia'nın birinci sınıf editörlerinin ve yazarlarının makalelerin yüzde seksenini oluşturmaktan sorumlu olduğunu iddia etmektedir. Bu oran sabitti, editörler ve yaratıcılar stratejilerini zamanla değiştirdiler.

Belli bir zamanda, editör grubunu yöneten bir kişi vardır. İnsanların bildiklerini şekillendirdikleri fikri onlara başarıların hissi verir. Britt ve Matei Sosyal Medyada Yapısal Farklılaştırma başlıklı yepyeni bir kitap yazdılar: Adhokrasi ve Entropi. Bu kitap, Wikipedia'nın hakemli bir web sitesi haline geldiği ve internetteki en otantik ansiklopedi haline geldiği konusunda ışık tutmaktadır.

Akranlar ve uzmanlar onu geliştirdiler, ancak bazıları diğerlerinden daha deneyimli. Bazı araştırmacılar Wikipedia'nın insan organizasyonunun web versiyonudur ve evrimsel bir yol izlediğini bulmuşlardır. Basit ve basit girişimcilikten bürokratik olana dek, herkes en iyi çevrimiçi bilgi kaynağı olduğu için Wikipedia'ya bağımlıdır.

Britt'in kitabı, yeni seçkinlerin iletişim dünyasında nasıl ortaya çıktığına dair çeşitli ilginç ve yararlı bulgular sundu. Sosyal medya gruplarının zaman içinde nasıl geliştiğini de vurgulamaktadır.

Adhocracy, Wikipedia gibi belirli bir yerdir ve örgüt sistemi orkestrayı düzenler. İstikrarlı ve güçlü hiyerarşiyi bireysel mobilite ile birleştirir. Wikipedia, farklı dillerde kapsamlı veri, makale ve içerik yelpazesine sahiptir ve editörlerin eksik makaleleri bu dev ansiklopedi üzerinde yaratmaları önerilir. Vikipedi'nin üç yüzü aşkın dilde var olduğunu söylemek güvenlidir, ancak bunların çoğu eksik ve nispeten küçüktür. Dünyanın dört bir yanından insanlar Vikipedi'yi her gün ziyaret ediyor ve 300'ün üzerinde dil sürümünü okuyorlar.

Bazıları yüzlerce ila binlerce gönüllü yazar tarafından yazılan ve bu ünlü ve ücretsiz ansiklopedi oluşturmaktan ve sürdürmekten sorumlu olan belirli makaleleri ve içeriği aramaktadır. Vikipedi ziyaretçileri çoğunlukla İngiliz dili makalelerinde arama yapar ve diğer diller Wikipedia'nın 30 milyon girişini hesaplar.

November 26, 2017