Back to Question Center
0

Wiki'nin Misyonu Nedir? Ve - Semalt Cevap Biliyor

1 answers:

Oliver King, Semalt uzmanı, Wiki'nin çok çeşitli konuları öven bir dijital Ansiklopedi olarak hizmet ettiğini söylüyor. Bu, gerekli bilgileri sağlamadaki başarılarından dolayı en çok kullanılan web sitelerinden biridir. "Personyia terminalleri" nin oluşturulmasından sonra, bu site farklı konularda 5 milyondan fazla makaleye sahiptir - cldp logo creator. Farklı partilerin, dünyadaki çeşitli doktrinler hakkındaki bilgilerini ifade etme podyumu var. Bilim adamları, kritik bilimsel buluşları iletmek için Wikipedia'yı da kullanıyorlar.

Üstelik, Wikipedia'daki herhangi bir içerik gerekli alıntılar ve referanslar sağlar. Herhangi bir referans materyaline ilişkin basit çizimler ve bağlantılar ve öğreticiler bulunmaktadır. İnsanlar çeşitli konularda kılavuzlar almak için Wiki'ye danışabilirler. Herhangi bir kullanıcının herhangi bir konuda düşüncelerini okumasına, düzenlemesine, yorum yapmasına ve paylaşmasına izin verilir. Uzun bir hikayeyi kısaltmak için, Vikipedi dünyadaki herhangi birisi tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Ayrıca, kullanıcılar kendi kullanıcı hesaplarını oluşturabilir.

Wikipedia'nın en popüler 35 web sitesinden Wikipedia büyük bir barındırma alanı gerektiren tek kar amacı gütmeyen organizasyon web sitesidir. 30 terabaytın üzerinde bir barındırma alanına ev sahipliği yapıyor. Araştırmacılar Wikipedia sayfalarında bulunan makalelerin en az 18000000 referans kullandığını tahmin ediyorlar. Bu referanslar her gün 2,5 milyar sayfa görüntüleme sayısına sahiptir. Dolayısıyla Vikipedi, tüm uluslararası bilgi tabanlarını aşarak geniş bir bilgi tabanına sahiptir. Kullanıcılar sayısız görevleri yerine getirmek için Wiki ile etkileşime girebilirler.

Wikipedia, 15 Ocak 2001'de başlatıldı. Geleneksel sayfasının ilk ikonik görünümü aynı yılın Kasım ayında çıktı. Vikipedi 2007 yılına kadar 2 milyon makale ulaştı. 2009'a gelindiğinde, 2012'de 3 milyon abone almış ve 4 milyonayı elde etmiştir. Temel görevlerinden biri, dünyaya tüm insanlık bilgisine erişimi sağlamaktır!

Bu başarılara rağmen, Wikipedia hedeflerine doğru bir yol izliyor. 5 milyon makalesi açıklandığından bu yana, hedeflerinin önemli bir bölümünü kapsamak üzere 100 milyondan fazla makaleye ihtiyaç duyulduğu ilan edildi. İnsan bilgisinin toplamını basit bir web sitesine toplamak basit bir görev üstlenmemektedir. Liber ile yapılan konuşmada dünyanın diğer çeşitlendirilmiş bölgelerini kapsayan daha fazla makale bulunması gerekiyor. Web sitesinin batı yönündeki eğilimi önemli bir dezavantaj olarak görülebilir.

November 26, 2017