Back to Question Center
0

WordPress Sitenizi Virüsten Koruyabilmek İçin Semalt'tan 7 Adım

1 answers:

WordPress, en ünlü ve yaygın olarak kullanılan içerik yönetim platformlarından biridir. Birçok kişi, Blogspot'tan veya başka bir içerik yönetimi portalından daha fazla tercih veriyor. Şu anda WordPress milyonlarca milyondan fazla kişiye dünya çapında kullanılmaktadır. Tek sayfalık web sitelerinden büyük kurumsal sitelere kadar, en iyi işadamları ve çok uluslu şirketler WordPress'i seçiyor çünkü kullanımı kolalı ve birçok özellik sunuyor. Teknoloji uzmanları, son birkaç ay içinde web tabanlı saldırıların sayısının arttığını iddia ediyor - buy fake biometric passport. WordPress en iyi ve en ünlü platform olduğundan, hacker çok kullanıcısına saldırmak ve kişisel bilgilerinizi çalmak için yollar geliştirmiştir.

Kendi bloglarımızı veya müşterilerimizin web sitelerini yönetirken bir çok problemle yüzleştiğimizi söylemek yanlış olmaz. Sorunlar, SQL enjeksiyonları, bağlantı Enjeksiyonları, paylaşılan ve gizli klasörler, Javascript sorunları, Kara Şebeke yararlanma ve PHP kodları biçimindedir.

Semalt'ın Kıdemli Satış Müdürü Ryan Johnson, makalesinde WordPress web sitenizi kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden büyük ölçüde kurtarmak için gerekli adımları anlattı.

1. Herşeyi güncelle

Bilgisayar korsanlarının en yaygın ve en kolay yollarından biri, işletim sisteminizi ve virüsten koruma programlarınızı güncellemezseniz bilgilerinizi çalmaktır. WordPress web siteleri, güçlü bir topluluğa sahip olmanızı ve olası virüsleri ve zararlı yazılımları algılayabilmenizi sağladığı için düzenli olarak güncellenmelidir. Sisteminiz veya web siteniz boğduktan sonra, WordPress web sitenizi yeni sürümü ile güncellemeyi ve en son eklentileri kurmayı düşünmelisiniz.

2. 'Admin' hesabını sil

Yönetici hesabını silerek, bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilerinizi çalmasını imkansız hale getireceksin. WordPress'te, bu hesabı kaldırmak o kadar zor değil. Bunun yerine, 'yönetici' yerine diğer adlarla veya kullanıcı adlarıyla giriş yapabilirsiniz..'Web sitenize giriş yapmak için daima benzersiz ve bilinmeyen adları seçmelisiniz.

3. Dosya ve klasör izinlerinizi kontrol edin

Dosya izniniz 774 olarak ayarlandıysa, bilgisayar korsanlarının web sitenizi çalmaya çalıştıklarının bir işaretidir. Yani, çok geç olmadan mümkün olduğunca erken 644 veya 755 olarak ayarlamanız gerekir ve WordPress web sitenize veya blogunuza erişiminizi kaybedersiniz.

4. Wp-config.php'yi daima gizleyin

Bilgisayar korsanları birkaç saniye içinde bulup bulabildikleri için gizli olması gereken belirli bir dosya türüdür. Varsayılan olarak, WordPress'in içindeki bir klasörde bulunur. WordPress otomatik olarak yerini kontrol edecektir, çünkü güvensiz bir yerden güvenli bir klasöre aktarmalısınız.

5. Eklentileriniz ve temalarınız için güvenilir kaynaklar kullanın

Eklentileri ve temaları bilinmeyen kaynaklardan asla indirip yüklememelisiniz. Çoğunun, WordPress'e giren ve web sitenize zarar verebilecek virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve spam botlar içerdiği için. Bu nedenle, bilinmeyen kaynaklardan temalar ve eklentiler getirerek sitenizin performansını riske atmamalısınız.

6. Sunucunuza güvenli bir şekilde bağlanın

Sunucunuza güvenle bağlanmak için FTP yerine SSH ve sFTP'yi her zaman kullanmalısınız. HTTPS, internette para transferi ve dosya transferinin en ünlü ve güvenilir yoludur.

7. Düzenli olarak yedekleme

Öğelerinizi ve verilerinizi düzenli olarak yedeklemelisiniz. Süre yedeklemeleri size herhangi bir fayda sağlayamaz. WordPress web sitenizi kullanırken, bu dosyaları çevrimdışı bir yerde sakladığınızdan emin olun.

November 23, 2017